Türk laleleri

Türk laleleri dünya caddelerini süslüyor!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 23.04.2015
Türkiye’de üretilen laleler, İtalya, Bulgaristan, Türkmenistan, Afganistan gibi pek çok ülkenin cadde ve maddelerini süslüyor.
Asırlar önce Orta Asya'dan Anadolu'ya getirilen lalenin bu topraklardaki hikayesi devam ediyor. Avrupalıların Osmanlı Devleti aracılığıyla tanıştıkları ve "tülbent" kelimesinden esinlenerek "Tulipa" ismini verdikleri lale, yeniden Anadolu topraklarından Avrupa'ya yolculuğunu sürdürüyor. 

İklimi, toprak yapısı, güneş ve su gibi doğal kaynaklarının yanı sıra üretim için gerekli kış şartlarının da uygun olması Konya'yı, tahıl ürünlerinin yanında süs bitkisi üretimi açısından da cazip kılıyor.

Yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak yeri

Asya Lale firması tarafından 400 dönüm alanda, sarı, kırmızı, mor, beyaz, turuncu renkte ve değişik türlerde lalelerin üretildiği tarla, özellikle çiçek açma döneminde doğaseverler, fotoğraf tutkunları ile yurt içi ve yurt dışından turlarla gelen turistlerin uğrak yeri oluyor.

Lale tarlasına ziyaretçilerin fotoğraf makineleri ve cep telefonlarıyla renkli kareler yakalama çabası, güzel görüntüler oluşturuyor.  

"Hollanda'yı geçecek kapasitemiz var" 

AA muhabirine açıklama yapan firmanın üretim müdürü Beyhan Gürses, Hollanda'da yılda 6 milyar lalesoğanı üretildiğini, Konya'nın da bu seviyede üretim yapma kapasitesi olduğunu belirterek, "Talep olursa, Hollanda'yı geçecek kapasitemiz var. Bizde her türlü imkan Hollanda'dan fazlasıyla var" diye konuştu.

Hollanda'nın yüzölçümü olarak Konya ölçeğinde bir ülke olduğuna işaret eden Gürses, şöyle devam etti:

"Biz sadece Konya olarak bile Hollanda ile yarışabilecek potansiyele sahibiz. Türkiye'nin potansiyelini düşündüğümüzde tüm dünyada bu alanda söz sahibi olabiliriz. Bu yıl 400 dönüm alandan 60 milyon Türk lalesi almayı hedefliyoruz. Bunun 30 milyonunu satışa sunacağız." 

Gürses, lalelerin yüzde 70'inin başta belediyeler olmak üzere yurt içindeki alıcılara gönderdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Diğer yüzde 30'luk kısım ise ihraç ürünü olarak değerlendirilmektedir. Daha çok doğu ülkelerine ihracat yapıyoruz. Türkmenistan, Afganistan, Azerbaycan ve İran gibi ülkeler yoğunlukla satış yaptığımız yerler. Bu yıl Bulgaristan ve İtalya gibi bazı Avrupa ülkelerine de lale satışı yaptık."

AA 

Türk laleleri Tulipa lale Konya lale üretimi İtalya caddeleri