Türk-Japon Üniversitesi için Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Abe görüşüyor

Türk-Japon Üniversitesi için bin dönümlük arazi!

Genel Emine Pile 09.10.2015
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Abe ile düzenlediği toplantıda Türk-Japon Üniversitesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak Japonya'yı ziyaret etmenin bahtiyarlığını yaşadığını ve gösterilen misafirperverlik karşısında Shinzo Abe'ye şükranlarını sunduğunu belirtti. Türk-Japon bilim ve teknoloji üniversitesi çalışmalarının hızla sürdüğünü bildiren Erdoğan,  İstanbul'un müstesna bir yerinde bin dönüm kadar araziyi bu üniversite için tahsis ettiklerini söyledi. Japonya Başbakanıyla terör ile ilgili konuları da değerlendirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konuda değerli dostum Abe ile hemfikiriz” dedi.  

TERÖRÜ DEĞERLENDİRDİLER

Terör konusunda Japonya Başbakanı ile aynı fikirde olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Waseda Üniversitesini ziyaret ederek şahsıma tevdi edilen fahri doktora unvanını kabul ettim. Japonya'nın en köklü ve prestijli eğitim kurumlarından biri olan Waseda Üniversitesince böyle bir unvanına layık görülmek beni ziyadesiyle memnun etti, onurlandırdı. Dostum Başbakan Abe ile yaptığım tüm görüşmelerde özellikle ikili ilişkilerimizin stratejik boyutlarını ele aldık. Uluslararası gündemdeki başlıca konuları özellikle terörle ilgili değerlendirme fırsatı bulduk. Bu konuda değerli dostum Abe ile hem fikir olduğumuzu gördük” ifadelerini kullandı.

 “HER İKİ ÜLKEDE DE GÜÇLÜ BİR İRADENİN VAR”

“Ortak İş Konseyi yuvarlak masa toplantısı ile Türkiye'ye yatırım, tanıtım seminerinin ikili ekonomik ve ticari münasebetlerimizin gelişmesine katkı sağladığına inanıyorum” diyen Erdoğan, “Bu çerçevede önde gelen Japon firma başkan ve yöneticilerini de ayrıca kabul ettim” dedi. Görüşmelerini değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ziyaretim sırasında İmparator Ekselansları Sayın Akihito ve eşlerine aynı şekilde eşimle birlikte yaptığım ziyarette yaptığımız görüşmelerin derinliğini, Başbakan Sayın Abe ile birlikte Japon üst düzey yetkililerle yaptığımız görüşmeler ışığında ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesi konusunda her iki ülkede de güçlü bir iradenin var olduğunu gördük” diye konuştu. 

TÜRK-JAPON ÜNİVERSİTESİ KURULUYOR

Türkiye'nin bu yıl G20'nin Dönem Başkanlığını yaptığını hatırlatan Erdoğan, “Liderler Zirvesi 15-16 Kasım tarihlerinde Antalya'da gerçekleşecek. Tabii bu arada ayın 13'ünde Sayın Abe ile İstanbul'da fevkalade bir durum olmazsa bir araya geleceğiz” ifadelerine yer verdi.

Türk Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin de alt yapı çalışmalarının hızla devam ettiğini söyleyen Erdoğan, “İstanbul'umuzun müstesna bir yerinde bin dönüm kadar bir araziyi bu üniversite için tahsis etmiş durumdayız” dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDA BAĞLAR GÜÇLENECEK

“Sayın Abe ile 13-14 Kasım tarihlerinde İstanbul'da aynı zamanda Ertuğrul Firkateyninin Japonya'ya seyrini ve Japon vatandaşlarının 1987 yılında THY ile Tahran'dan tahliye edilmelerini konu alan Ertuğrul 1890 filminin de galasını yapacağız” diye devam eden Erdoğan, “Gerek bugünkü ziyaretimin gerekse Sayın Abe'nin önümüzdeki ay gerçekleşecek Türkiye ziyaretinin ülkelerimiz arasındaki köklü bağları daha da güçlendireceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Japonya Başbakanı Shinzo Abe tarafından Başbakanlık Ofisi'nde verilen çalışma yemeğine katıldı. 

Erdoğan dün Türkiye saati ile 17.45'te Japonya'dan Türkiye'ye hareket etti.

Türk-Japon Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Shinzo Abe