peru

Türk inşaatçılarının yeni gözdesi Peru!

Genel Uğurcan Tokay 30.01.2016
Ali Yeni, Türk müteahhitlerin Peru'da birçok alanda hizmet verebileceğini söyledi.
Türk Peru Resmi Ticaret Odası Başkanı Ali Yeni, Türkiye'nin Peru'ya yurt dışı müteahhitlik hizmetleri ve altyapı projelerinden toplu konut ve sitelere, her türlü inşaat malzemeleri, otomotiv yedek parçaları, madencilik ve ekipmanlarının da aralarında bulunduğu birçok alanda ihracat yapabileceğine işaret etti.

İki ülke arasındaki mevcut dış ticaret hacminin büyüme potansiyelinin bulunduğunu vurgulayan Yeni, şu ifadeleri kullandı:

"Peru'ya ihracatın ABD'ye ihracattan pek bir farkı yok. Düzenli konteyner seferleri zaten var. Komple ve charter gemi seferleri de Peru'ya ve bölgedeki diğer komşu ülkelere ihracatımız arttıkça hem çoğalacak hem de daha ucuz navlunlar oluşacaktır mutlaka. İlk etapta, Ekonomi Bakanlığımız bir önlem ve teşvik olarak bu bölgeye 'uzak yol navlun desteği' gibi bir teşviği uygulamaya koyabilirse ihracatçımıza bu pazarda rekabet imkanı sağlanmış olacak. Çünkü bölge ülkelerinden Peru'ya ihracatta çok ucuz navlunlar düşük toplam maliyet unsuru olurken, uzak doğudan da düşük navlunlarla rekabet kırılıyor ve toplamda Türk malları daha pahalı hale geliyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinin önemine işaret eden Yeni, "Türkiye'nin gücü ve potansiyeli, sadece yakın ve konvansiyonel pazarlara değil, dünyanın her tarafına, dünyanın öbür ucundaki Peru'ya da ulaştırılmalı, hem de kalıcı bir şekilde" diye konuştu.

peru inşaat sektörü türk müteahhitler