Kazakistan İnşaat

Türk inşaat firmaları Kazakistan’a yatırım yapıyor

Genel 13.09.2018 09:24

Türkiye Müteahhitler Birliği verilerine göre, 2017 sonu itibarıyla Türk inşaat firmaları Kazakistan'da 480'den fazla proje üstlendi.

Ankara'da gerçekleştirilen Türkiye - Kazakistan Yatırım Forumu'nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye ve Kazakistan arasında 1,7 milyar dolarlık, 18'i ticari olmak üzere 22 anlaşmanın imzalanacağını söyledi. 

1992 yılında imzalanan yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmasının güncellenmesine büyük önem atfettiklerini kaydeden Bakan Dönmez, "Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in ziyareti vesilesiyle anlaşmaların yeni projeler eklenip güncellenerek ve kapsadığı alanları daha da zenginleştirerek ilişkimizi bir sonraki aşamaya taşımak arzusundayız. Eylem planı yatırımcılarımıza Kazakistan'a yönelik planlarında ışık tutmayı amaçlamaktadır" dedi.

Dönmez, söz konusu eylem planında yer alan projelerin hayata geçmesiyle ikili ekonomik ve yatırım ilişkilerinde yeni bir ivme yakalanacağına inancının da tam olduğunu söyledi.

Kazakistan'daki Türk yatırımlarının 3,2 milyar dolar seviyesine ulaştığını aktaran Dönmez, Rusya ve Çin'den sonra Türkiye'nin Kazakistan'da en fazla yabancı hisseli şirkete sahip 3'üncü ülke konumunda olduğunu söyledi. Dönmez, Kazakistan'ın da Türkiye'de yaklaşık 170 milyon dolarlık yatırımı bulunduğunu belirtti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konuşmasında "Önümüzdeki birkaç yıl içinde ticaret hacmimizi 5 milyar dolara, ardından da 10 milyar dolar seviyelerine çıkartmak amacındayız. Bu seviyelere en fazla 7-8 yıllık bir zaman zarfında ulaşmak için mevcut iş birliğimizi daha ileri safhalara taşımak mecburiyetindeyiz. Gerek bu tip iş forumlarında gerekse ülkelerimizin üye olduğu ekonomik iş birliği teşkilatlarında daha sık bir araya gelerek mevcut fırsatları daha iyi değerlendirmek durumundayız" ifadelerine yer verdi.

"Yeni yatırım ve işbirliği projeleri hayata geçecek"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mithat Yenigün ise Türkiye Müteahhitler Birliği verilerine göre, 2017 sonu itibarıyla Türk inşaat firmaları Kazakistan'da toplam değeri 22,8 milyar dolarlık 480'den fazla proje üstlendiklerini bildirerek, "Türk müteahhitlerin bugüne kadar yurt dışında hayata geçirdikleri projelerin hacmi açısından Kazakistan, yüzde 6,4'lük payla beşinci sırada yer alıyor" dedi.
Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun tam kapasiteyle çalışmaya başlamasının ardından ticarette de en hızlı şekilde 5 milyar dolar seviyesini ve ardından 10 milyar dolarlık ticaret hacminin tekrar yakalanacağına inandığını dile getiren Yenigün, böylece iki ülkenin yeni yatırım ve işbirliği projeleri hayata geçirerek gelecek nesillere istihdam alanları oluşturabileceğini vurguladı.