ters ev

Turizm'in 'ters' gidişatından bu ev etkilenmedi

Genel Zeynep Karabağ 07.10.2016
Antalya'daki Türkiye'nin ilk ters evi 2016 Ocak'tan bu yana 30 bin ziyaretçi çekti.
Antalya'da bir grup girişimci tarafından yaptırılan Türkiye'nin ilk ters evini, turizm sektöründe yaşanan sıkıntılara rağmen 2016 yılının Ocak ayından itibaren yaklaşık 30 bin kişi ziyaret etti.

Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde yapımı 2 yıl süren ters ev, dış görüntüsü ve içerisindeki eşyalarıyla büyük ilgi çekiyor. Yaklaşık 85 metrekare alana sahip, normal bir evin iki katı maliyetle yapılan evde, giriş kapısından mutfak mobilyalarına, beyaz eşyalardan tuvalet ve banyo dolaplarına, yatak odasından oturma gruplarına kadar her şey taban yerine tavanda duruyor. 

Ters evin işletmecisi Kaan Karahan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evin Türkiye'de ilk, dünyada da 13'üncü ters ev olduğunu ifade etti. Evi "Antalya'da her şey var ama ters ev yok" düşüncesiyle yaptıklarını anlatan Karahan, "Evdeki 25 derecelik açı ilk girişte ziyaretçilerimizde baş dönmesi yapıyor. Ziyaretçiler çektikleri fotoğrafı 180 derece çevirdikleri zaman sanki kendileri tavanda asılı eşyalar da tabanda gibi görünüyor." ifadelerini kullandı.

Evin aksiyon fotoğrafçılığına hizmet ettiğini belirten Karahan, "Aksiyon fotoğrafçılığında çığır açmış bir proje. Evdeki bütün mobilyalar gerçek ağırlığında ama taban yerine tavan kısmında yer alıyor. Özellikle gelin ve damatlar, en güzel anlarını ölümsüzleştirmek için ters evi tercih ediyor. Antalyalılar bu evi benimsedi. Kente gelen turistler de burayı ziyaret etmek istiyor." diye konuştu.

2017'de hedef 60 bin turist

Turizmde yaşanan sıkıntılar nedeniyle kendilerinin de tedirgin olduğunu anlatan Karahan, "Ters ev farklı bir proje olduğu için turizmin kötü gidişatından etkilenmedik. Beklediğimizden fazla turist ağırladık. 30 bine yakın turisti misafir ettik. 2017 yılında daha iyi olacağımızı düşünüyorum. Antalya için de önümüzdeki sezon daha güzel bir yıl olacaktır. 2017 yılında yaklaşık 60 bin ziyaretçi bekliyoruz." dedi.

Karahan, ters ev projesinin ikincisini İzmir'e ardından da diğer büyükşehirlere açmak istediklerini bildirdi.
İstanbul'dan Antalya'ya tatile gelen Merve Aslan ise eve girdiğinde başının döndüğünü ve "Bu evde bir terslik var" dediğini belirtti. Ters evin Antalya'da olmasının turistler açısından şans olduğunu anlatan Aslan, evdeki bütün eşyaların ters olmasının ilgi çekici olduğunu söyledi.

ters ev antalya