imar barışı

Turizmciler imar barışında taksit istiyor

Genel 07.09.2018 09:07

İmar barışında yararlanma süresinde sonlara gelinirken turizmcilerden ödemelerin taksitlendirilmesi talebi geldi.

Mevzuata aykırı yapı ve eklentilere yıkılana kadar kullanma hakkı veren imar barışından yararlanma süresinde sona gelinirken turizmciler, ödemenin taksitlendirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurdu
Otel sahipleri, özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarındaki otellerin kamu arazileri üzerinde olduğunu, bunların da tahsis süresini uzatabilmek için yüklü miktarda ödeme yapacaklarını belirterek, “Hem tahsis uzatımı hem de imar barışı ödemesi bizi zorlayacak. Ekonomideki gelişmeler nedeniyle bankalardan kredi almak zor olduğu gibi, maliyetleri de yükseldi. Bu nedenle bizlere taksitlendirme imkanı sağlanmasını istiyoruz” dediler. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileriyle 3 ayrı toplantı yaparak imar barışı hakkında bilgi alan Ege ve Akdeniz'deki otel yatırımcıları, tahsis süresindeki uzatmadan yararlanabilmek için de bedel ödeyeceklerini, imar barışıyla birlikte her iki ödemenin kendileri için ağır geleceğini vurguladılar. Turizmciler, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan taksit müjdesi beklediklerini söylediler.