tren garları

Tren garları, dev projelerin tanıtımına ev sahipliği yapıyor

Genel Sinem Öztürk 30.07.2017
Zonguldak, Sirkeci, Haydarpaşa ve Karabük tren garları dev projelerinin tanıtımı için tercih ediliyor.
Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği (AB) tarafından yürütülen, Ulaştırma Operasyonel Programı (UOP) bünyesinde gerçekleştirilen ve toplamda 700 milyon avronun üzerinde maliyeti olan üç projenin tanıtımı, tren garlarında yapılıyor. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hayata geçirilen 415 kilometrelik Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı'nın Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın 56 kilometrelik Köseköy-Gebze Kesiminin Rehabilitasyonu ve Yeniden İnşası ile 378 kilometrelik Samsun-Kalın (Sivas) Demiryolu Hattının Modernizasyonu projeleri, Zonguldak, Sirkeci, Haydarpaşa ve Karabük tren garlarında tanıtıldı. 

Ülkedeki ulaşımın çok yönlü hale gelmesi, ulaştırma alanında daha dengeli, güvenli, verimli ve rasyonel bir taşımacılığın hayata geçmesi için gerçekleştirilen projelerin tanıtımında, doğa, insan ve teknoloji odaklı sanatsal fotoğraflardan oluşan sergi, teknik bilgiler içeren broşürler, belgesel gösterimi ve uzman personellerin sözlü anlatımı ile yapıldı.

Toplamda 700 milyon avronun üzerinde yatırım yapılan bu 3 projenin tanıtımı, son olarak Samsun'da gerçekleştirilecek. 

"Harcanan emekleri göstermeye çalıştık"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Bilgilendirme ve Tanıtım Faaliyetleri Takım Lideri Tamer Altunay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik maksadıyla gerçekleştireceği uyum çalışmaları bağlamında hazırlanan program kapsamında 3 büyük proje geliştirildiğini söyledi.

Bu projelerin Irmak-Karabük-Zonguldak, Cumhuriyetin iki simge kentini birbirine bağlayan Samsun-Kalın ve Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hatlarını kapsadığını ve toplam maliyetinin 700 milyon avronun üzerinde olduğunu belirten Altunay, şöyle devam etti:

"Bu 3 projeyi illerde tanıtmak üzere fotoğraf sergileri düzenliyoruz. Tanıtım filmlerimiz var. Onları da halkımıza gösteriyoruz. Çok doğru coğrafyalarda çok özverili çalışmalar gerçekleştirildi. Binlerce işçinin, kişinin emeği var bu projelerde. Bizler de bunları paylaşıyoruz. Sergide 45 fotoğraf var. Projelerin yapıldığı coğrafyalarda açılış törenlerinden bitişine kadar geçen, harcanan emekleri göstermeye çalıştık. Sanatsal yanı da olan, yapılan işin boyutlarını gösteren fotoğraflar var." 

"Gelen yolcular sergiyi geziyor, inceliyor"

Haydarpaşa, Sirkeci ve Zonguldak'ta son olarak Karabük'te sergiler açtıklarını ve ilerleyen günlerde Samsun'da açacaklarını anlatan Altunay, "İlgi çok iyi. Gelen yolcular sergiyi geziyor, inceliyor. Onlara tanıtım materyallerimizi veriyoruz. Bilgilendiriyoruz, soruları olursa cevaplandırıyoruz. Yolculardan ilgi var." diye konuştu.

Proje kapsamında yapılan çalışmaları aktaran Altunay, sözlerini şöyle tamamladı: "Bütün raylar söküldü, zemin güçlendirmesi yapıldı, en son teknolojiyle travesler ve raylar yeniden döşendi. Sinyalizasyon sistemi kuruldu. Bir merkezden bütün hat izlenebilir, kontrol edilebilir hale geldi. Güvenlik çok arttı. Engelli ve yaşlıların kullanımına çok uygun hale getirildi. Daha konforlu oldu. Bu çalışmalar vatandaşın yararına bir sonuç getirdi." 

zonguldak garı sirkeci garı haydarpaşa garı karabük garı