Tramvay elektriği

"Tramvaylar elektriği raylardan alacak"

Genel Ayşe Özlem Kuruca 27.05.2015
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tramvayların elektriği yukarıdaki kablolardan değil, rayların içerisinden alacağını söyledi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Eminönü ile Alibeyköy arasında yapılacak olan tramvay projesi, düzenlenen törenle kamuoyuna duyuruldu. 

İstanbulluların ulaşım sorununu rahatlatacak olan Eminönü- Eyüp- Alibeyköy arasında hizmet verecek tramvay hattının tanıtımı Feshane Uluslararası Kongre ve Kültür Merkezi otoparkında düzenlenen törenle tanıtıldı. Tanıtım törenine, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, AK Parti Eyüp İlçe Başkanı Süleyman Aykaç, AK Parti Fatih İlçe Başkanı Ahmet Hamsi Görk, İBB Gençlik Meclisi üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"EMİNÖNÜ-ALİBEYKÖY ARASI 30 DAKİKA OLACAK"

Eminönü ile Alibeyköy arasındaki seyahat süresini 30 dakikaya indirecek yeni tramvay hattı saatte 25 bin yolcu kapasiteli olacak. Tramvay hattı, 19 istasyonla İstanbullulara hizmet verecek.

Tanıtım töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Tabii bütün bu sistemleri başarılı kılmanın yolu sistemlerin birbirine entegre olmasıdır. Yani bir istasyona gelen bir insan başka istasyona giden aracı takip edebilmeli ve başka nasıl gidecekse gerekirse eğer başka bir sisteme de dahil olabilmelidir. Yani Eminönü'ne deniz yoluyla gelen bir insan ya da Kabataş'tan gelen bir insan kesintisiz bir makas değişimiyle şu anda bulunduğumuz noktaya kadar gelebilecek. Daha sonra devam ederek Fatih sahillerinden, Eyüp sahillerinden olmak üzere kuzeye doğru Haliç sahilini takip etmek suretiyle bir tramvay hattıyla Alibeyköy'ü geçerek Cep Otogarı dediğimiz noktaya kadar erişmesini sağlayacak" dedi.

"RAYLARIN ARASI TAMAMEN YEŞİL OLACAK"

Görüntü kirliliği olmaması içinde çalışmalar sürdürdüklerini ifade eden Topbaş, "13 kilometre olan bu hattın raylar arası tamamı yeşil olacak. Yani geçtiği noktalarda bir yeşillik içerisinde geçen ve tramvay olmadığı zamanda görüntü kirliliği olmayan yeşil bir hat üzerinden devam edecek. Bir başka isteğim ise mümkünse rayların yanına da bir bisiklet yolu yapılması için çalışılıyor. Böylece insanlarımız Eminönü'nden alacağı bisikletle Alibeyköy'e geçerek bahsettiğimiz gibi Cep Otogarına kadar gelip oraya erişmiş olacak" şeklinde konuştu.

Tramvay elektriği Yeşil ray Kadir Topbaş