Karayolları Trafik Kanunu

Trafik cezalarından nasıl kurtulursunuz?

Genel Emine Pile 03.02.2015
Trafik ekipleri tarafından kesilen cezaların mahkemeye taşınması durumunda iptal edilebileceği söz konusu oldu.
İstanbul Anadolu Yakası'nda görev yapan C Bölgesi Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Mustafa Akar'ın, Ümraniye Alemdağ'da aracını yanlış yere park ettiği uyarısında bulundu. Gelen uyarı üzerine aracını bulunduğu yerden çeken Akar'a olaydan 18 gün sonra 252 TL'lik ceza kesildiği teblig edildi.

Cezayı ödemeyi kabul etmeyen sürücü, mahkemeye giderek işlemin iptal istemi ile dava açtı. Avukatı aracılığı ile dava açan Akar, polislerin uyarısı üzerine aracını belirtiilen yerden çektiğini ayrıca söz konusu yerde uyarı levhası olmadığını açıkladı.  

MAHKEME: CEZAYI NEYE GÖRE KESTİN

İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Mahkemesi, kesilen cezanın iptaline karar vererek kesilen ceza için yeterli delil sunulamadığına ve aracın yanlış yere çekildiğini gösteren bir delilin dosyada bulunmadığına dikkat çekti.

İPTAL EDİLEBİLECEĞİNİ BİLMEYEN KİŞİLER ÖDÜYOR 

Şenel Hukuk Bürosu'ndan Av. Lale Azeroğlu, cezayı kesen idarenin bunu belgelemesi gerektiğine işaret etti. Av. Azeroğlu açıklamasının devamında “Sulh ceza hakimliğine verilecek olan basit ve masrafsız bir dilekçe ile yüzlerce liralık cezaların iptali sağlanabiliyor. Cezanın bir diğer iptal sebebi olarak da tebligatın süresinde yapılmaması yer alıyor. Karayolları Trafik Kanunu'na göre süresinde tebliğe çıkarılmayan tutanakların da iptali sağlanabiliyor.

Bu idari para cezalarının delil gösterilmeden ya da süresinde tebliğe çıkarılmadan gönderilmesi durumunda iptal edilebileceğini bilmeyen kişiler cezaları ödemek zorunda kalıyor” dedi.

Hürriyet 

trafik cezası Mustafa Akar Karayolları Trafik Kanunu