trablus osmanlı kasrı

Trablus'tan Türkiye kasrı için teklif geldi!

Genel Uğurcan Tokay 23.02.2015
Lübnan'daki Trablus Belediyesi, Türkiye'nin kültür ve kongre kasrı yapması için teklifte bulunduğunu yazdı.
Lübnan'daki Trablus Belediyesinin, yıkılan Osmanlı sarayı yerine Türkiye'nin kültür ve kongre kasrı yapmayı üstlenmesi talebinde bulunduğu bildirildi.

Trablus Belediyesi Tarihi Eser ve Folklor Komitesi Başkanı Halid Tedmuri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Trablus Belediye Meclisi, Sünni, Hristiyan, Alevi gibi farklı etnik, dini ve siyasi eğilime sahip 24 üyesinin tamamının oyuyla, Türk hükümetinin kültür ve kongre kasrı yapmayı üstlenmesi yönünde temenni ve taleplerini ihtiva eden bir karar aldı" ifadelerini kullandı.

Trablus'taki El-Tel alanında eskiden var olduğu bilinen Osmanlı sarayının bulunduğu yere kültür ve kongre kasrı yapılmasının planlandığını belirten Tedmuri, "Otopark düşüncesinin de gündeme geldiğini ancak bu teklifin oy birliğiyle reddedildiğini" söyledi.

Trablus Belediyesinden bir heyetin Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız'ı ziyaret ederek, belediye meclisinin temenni ve talebini içeren mektubu Türk hükümetine iletmesi amacıyla Özyıldız'a teslim ettiğini aktaran Tedmuri, Türk Dünyası Belediyeler Birliği üyesi Trablus'un Bursa, Gaziantep, Konya, Fatih ve Keçiören belediyeleriyle kardeş olduğunu dile getirdi.

Tedmuri sözlerini şöyle tamamladı:

"Belediyenin kararı Trabluslular ve kentteki sivil toplum kuruluşları tarafından olumlu karşılandı. Şimdi Trablus halkının bu temennisini, ortak tarihin tekrar yazılması amacıyla kabul etmesi için tüm gözler Türkiye'ye çevrildi."

AA

trablus trablus türkiye kasrı