toplu taşımada güvenlik kameralı sistem

Toplu taşıma araçlarına güvenlik kameralı sistem!

Genel Emine Pile 18.06.2015
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplu taşıma araçlarında yaşanan güvenlik sorununa karşı kameralı sistem getiriyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) toplu taşıma araçlarını daha güvenli hale getirmek için aldığı karar üzerine, güvenlik kameralı sistem dönemine başlıyor. Söz konusu karar ile 30 Haziran'a kadar bu araçların tümünde güvenlik kameralı sistem olacak. Bu tarihe kadar GPS ve kamera uygulamasına geçmeyenler Çalışma Ruhsatı ve Güzergah Kullanım İzin Belgesi alamayacak.

Mersin'de üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın, yolculuk yaptığı minibüsün şoförü tarafından hunharca katledilmesi toplu taşıma araçlarındaki güvenlik sorununu gündeme getirirken, UKOME'nin aldığı kararla İstanbul'da hizmet veren kamu, personel, okul servis araçlarına GPS ve dış kamera, diğer tüm toplu taşıma araçlarına ise GPS ve iç kamera takılması zorunlu hale getirilmişti.

Toplu taşıma araçlarını güvenli hale getirmek için alınan karara göre, ay sonuna kadar tüm toplu taşıma araçlarına GPS ve dış kamera, diğer tüm toplu taşıma araçlarına ise GPS ve iç kamera takılacak.Uygulamayla ayrıca, toplu taşıma araçlarını kullanan özellikle kadınların sıklıkla yaşadıkları taciz olaylarının da son bulması hedefleniyor. Son tarih olan 30 Haziran Salı gününe kadar, GPS ve kamera uygulamasına geçmeyen esnafa, Çalışma Ruhsatı ve Güzergah Kullanım İzin Belgesi verilmeyecek.

376 ARACA KAMERA TAKTIRILMAYA BAŞLANDI 

Toplu taşıma hizmeti veren esnafa tanınan sürenin bitmesine günler kala, Harem Gebze Minibüsçüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, şoförlerin ve yolcuların güvenliğini artırmak için hatlarındaki 376 araca güvenlik kamerası sistemi taktırmaya başladı

Dernek Başkanı Ramis Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm minibüslerine GPS ve 3G'li kamera sistem taktıklarını belirterek, UKOME'nin aldığı kararın doğru ve yerinde olduğunu söyledi. Sistemin, şoförlerle yolcularının can ve mal güvenliğini artıracağını vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu sistem toplu taşıma araçlarında olmazsa olmazdır. Özgecan cinayetinde de derin üzüntü duyduk. İnsanlık dışı bu cinayetin olmamasını isterdik. Minibüsçü olarak da kabul etmiyoruz. Bu tür olayların yeniden yaşanmaması için araçlarda güvenlik sistemlerinin olması gereklidir. Kameraların caydırıcı olacağını düşünüyoruz. Suç işlendiğinde de kimin suçlu olduğunu tespit etmek kolaylaşacak. Kamera takılan araçlarımızda suç oranının hemen hemen sıfıra indiğini gördük. Şoförlerimiz takip edildiğini bildiklerinden, hal ve hareketlerine daha dikkat edecektir. Bu da müşterilerimize yönelik hizmet kalitemizde artış sağlayacaktır. Güven ortamından dolayı yolcuların minibüsleri daha çok tercih edeceğini bekliyoruz.

SUÇLULAR DAHA KOLAY TESPİT EDİLECEK!

Yılmaz, minibüslerde 3 ayrı kameranın bulunacağını dile getirerek, 1 kameranın şoför, 1 kameranın yolcu, diğer kameranın ise aracın gittiği yolu görüntüleyeceğini anlattı. Aracın önünde bulunan kameranın, olası kazalarda özellikle kasko ve trafik sigortaları acısından faydalı olacağını aktaran Yılmaz, "Dış kamera, özellikle büyük kazalarda kimin kusurlu olduğunun tespiti açısından son derece önemli. Ayrıca, araç şoförlerimiz, bu kamera sayesinde kurallara daha çok uyacaktır. En önemlisi, bu kameraların aldığı görüntüleri anlık olarak uzaktan görebileceğiz. Şikayet aldığımız şoförlerimizi sistemden denetlememiz kolaylaşacak. Şikayet alan arkadaşlarımızı, canlı olarak sürekli izleyebileceğiz. Tekrar bir hata yapması durumunda, sefer sayısını indirme gibi küçük cezalar vereceğiz. Hataların devam etmesi durumunda da durumu belediyeye bildireceğiz" ifadelerini kullandı.

Minibüs yolcusu Damla Yıldırım da sistemi tüm toplu taşımalarda bulunmasının çok faydalı olacağını belirterek, sistemin özellikle kadın yolcular için çok yararlı olacağını dile getirdi.

AA

toplu taşımada güvenlik kameralı sistem