atatürk kültür merkezi akm

TOKİ, AKM ihalesini 2 ay içinde yapacak

Genel 20.05.2018 09:45

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, yeni AKM ihalesinin 2 ay içinde yapılacağını belirtti.

2019 yılında açılması planlanan yeni Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) hazırlıklarında son aşamaya gelindi. Yıkımı tamamlanmak üzere olan bina, Mimar Murat Tabanlıoğlu tarafından hayata geçirilen projeyle, 2500 kişilik opera salonuyla konser, tiyatro salonları, sinemalar, kütüphaneler, kafe ve restoranlarıyla birlikte karma bir kültür kompleksine dönüşecek. Projenin ihalesini ise Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yapacak.

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, projenin bitmek üzere olduğunu, kendilerinin de ihale hazırlıklarına başladığını belirterek, “2 ayda ihaleyi yapacağız” dedi. 

YÜZLERCE KİŞİ ÇALIŞIYOR 

Turan, merkezin Cumhuriyet döneminin, bugünden yarına kalacak en önemli eserlerinden biri olarak, dünyaya örnek olacağını ifade etti. Kanal İstanbul projesinde de TOKİ'nin planlama ve arazi düzenleme konusunda en önemli paydaş olduğunun altını çizen Turan, “Bir senaryomuz var. Şu anda devletin farklı kademelerinde yüzlerce kişi bu projeyle alakalı çalışıyor” diye konuştu. Turan ayrıca, yabancı yatırımcının da Kanal İstanbul projesine büyük ilgi gösterdiğini belirtti. 

ATAKÖY'E DEV PARK GELİYOR 

TOKİ Başkanı Turan, “Kayaşehir'de 1,5 milyon metrekarelik bir alan TOKİ Park oluyor. Ataköy'deki 60 bin metrekarelik   arazimize de park yapmak için Cumhurbaşkanımıza danıştık. Kendisi de memnuniyetle karşıladı” şeklinde konuştu. 

Türkiye'ye örnek şehir model

Gaziantep'Te Türkiye'ye örnek bir şehir modeli için harekete geçtiklerini anlatan Turan, “Kuzey Şehir projemizde 50 bin konut olacak. Tamamlandığında 200-250 bin nüfus yaşayacak. Projede 748 konut satışa sunuldu. İlk gün sabahı 240 talep geldi” dedi.

Entelektüel dezenformasyon 

TOKİ'nin de son 4-5 yıldır hızlı bir değişim sürecine girdiğine dikkat çeken Mehmet Ergün Turan, “Ancak ne yazık ki TOKİ ciddi anlamda entelektüel dezenformansyonla karşı karşıya” diye konuştu.  

Faizi %1'in altına çekti

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, yeni AKM ihalesinin 2 ay içinde yapılacağını belirtti.
Geçen hafta kamu bankalarının öncülük etmesiyle 1 puanın altına inen konut kredi faizleri konusunda da değerlendirmelerde bulunan Ergün Turan şunları kaydetti: “Hükümetin konut sektörüne yaklaşımı çok pozitif. Bu adımlarla birlikte piyasaya ciddi bir hareket gelecektir. Faiz indirimi ilk TOKİ'den geldi. 24 Nisan'da başladığımız yüzde 20 indirim kampanyamızda faiz oranını yüzde 1'in altına çektik.”

Bu yıl en az 3 defa sosyal konut arzı var

TOKİ'nin geçen yıl 50 bin konut satışı yaptığını anlatan Mehmet Ergün Turan, “Bu yıl da Silivri ve Kayabaşı'nda  en az 3 sefer sosyal konut arzında bulunacağız. Bu projelerin aylık taksitleri 750 TL civarında olacak” diye konuştu.