tika

TİKA Moldova'da 24 yılda 400'den fazla proje gerçekleştirdi

Genel 17.10.2018 13:49

Türkiye'nin dış politika vizyonunu farklı alanlarda hayata geçiren TİKA, Moldova'da yüzlerce projeye imza attı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moldova'da sağlık, eğitim, idari ve sivil altyapıların geliştirilmesi ile tarım sektöründe son 24 yılda 400'den fazla proje ve faaliyet gerçekleştirdi.

Moldova'da 15 Haziran 1994'te faaliyetlerine başlayan TİKA Kişinev Program Koordinasyon Ofisi, kuruluş tarihinden bu yana, ülkede başta sağlık ve eğitim olmak u¨zere su temini ve hijyeni, idari ve sivil altyapıların geliştirilmesi ile tarım sektöründe birçok proje hayata geçirdi. 

Ayrıca çeşitli sektörler ve uzmanlık alanlarında Türkiye'de du¨zenlenen sempozyum, fuar, konferans ve seminerlere yu¨zlerce Moldovalı uzman, yönetici ve sektör temsilcisi katıldı.

TİKA'nın Moldova'daki başlıca projeleri 

Başkanlık, bu ülkedeki faaliyetleri kapsamında, 2009'da yaşanan kitlesel gösteriler sırasında zarar gören Moldova Cumhurbaşkanlığı binasının fiziki altyapısını iyileştirmek amacıyla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları u¨zerine yenileme çalışmaları başlattı. 

Yaklaşık 15 bin metrekare alan u¨zerinde gerçekleştirilen çalışmalarda, cumhurbaşkanlığı makam odası ile çalışma ofislerinin yanı sıra protokol odalarının bulunduğu bloklarda altyapı çalışmaları ve tadilat yapıldı. 

TİKA, bu ülkedeki eğitim faaliyetleri kapsamında Gökoğuz Yeri'nde, yurt dışına ve diğer bölgelere giden ailelerin çocuklarının okul öncesi eğitimi ve daha iyi koşullarda bakımlarını sağlamak amacıyla "Nasreddin Hoca Kreş"ini inşa etti. Kreşin eğitim malzemeleriyle mobilya ve beyaz eşyaları da TİKA tarafından temin edildi.

Başkanlığın önerisiyle Tu¨rk ve Gagauz ku¨ltu¨ru¨nu¨n ortak değerlerinden Nasreddin Hoca'nın isminin verildiği kreş, ilk etapta 3-7 yaş arasındaki 72 çocuğa yatılı hizmet verecek. Kreşte yapılacak etkinlikler ve eğitimlerle çocukların Tu¨rk ku¨ltu¨ru¨ ile erken yaşlarda tanışmaları sağlanacak. 

"Yılda 40 bin kişi sağlık merkezinden yararlanacak"

TİKA, başta Gökoğuz Yeri ve Moldova olmak u¨zere Doğu Avrupa bölgesinde sağlık sektöru¨ne yeni bir tesis kazandırmak ve halkın daha iyi sağlık hizmeti almasını sağlamak amacıyla Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi'nin başkenti Komrat'ta mevcut bölge hastanesi yerleşkesi içerisinde yeni bir tanı ve tedavi merkezi inşa etti. Merkeze, TİKA'nın önerisi u¨zerine Nobel ödüllü Tu¨rk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın ismi verildi.

İki katlı inşa edilen 56 yatak kapasiteli merkez, toplam 6 bin 800 metrekare alan u¨zerinde 2 bin 700 metrekare kapalı alana sahip. Modern tıbbi cihazlarla donatılan merkezde temel klinik ve sağlık hizmetlerinin yanı sıra dahiliye, pediatri, radyoloji, tomografi ile ultrason hizmetlerinin de verilmesi planlanıyor.

Doğu Avrupa'da sağlık sektöru¨nde önemli bir fonksiyonu icra edecek olan merkezde yılda yaklaşık 40 bin kişinin yararlanması göru¨lu¨yor. 

Moldova'da "Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Ku¨lliyesi" inşa ediliyor

Başkanlığın, Moldova'daki faaliyetleri kapsamında Komrat'ta Nisan 2017'de tahsis edilen arazi u¨zerinde inşa edilmesi planlanan Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Ku¨lliyesi'nin projelendirme aşaması tamamlandı.

Uygulama aşamasına geçilmesi planlanan proje kapsamında inşa edilecek eğitim, barınma ve spor tesisleriyle, uzun yıllar şehrin genç nu¨fusuna hizmet verecek örnek bir eğitim kurumunun bölgeye kazandırılması ve gençlerin modern ve iyi koşullarda eğitim almaları hedefleniyor. 

Yaklaşık 500 öğrenciye hizmet vermesi öngöru¨len ku¨lliye içerisinde, 1 eğitim binası, 2 yurt binası, 452 seyirci kapasiteli 1 spor salonu, 1 futbol, 1 voleybol, 2 basketbol, 1 tenis sahası olmak u¨zere 5 adet açık spor sahası, 270 kişilik konferans salonu ve 352 kişilik yemekhane yer alacak. 

Öte yandan TİKA tarafından, 1972'den bu yana faaliyetlerini su¨rdu¨ren ve genellikle çalışmak amacıyla yurt dışına giden kişilerin anne ve babalarının kaldığı huzurevinin daha iyi şartlarda hizmet verebilmesi amacıyla 2015'te yenileme çalışmaları tamamlandı. Başkanlığın yenileme çalışmalarıyla daha modern bir göru¨nu¨m kazanan huzurevinin kapasitesi de arttırıldı. Komrat Belediye Meclisi kararıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isminin verildiği huzurevi, 2015'te Dışişleri Bakanı Mevlu¨t Çavuşoğlu tarafından hizmete açılmıştı. 

Başkanlık, Moldova'da 24 yıldır yürüttüğü çalışmalar kapsamında, Mustafa Kemal Atatürk Kütüphanesi'nin yenilenmesi, Stratan Deresi'nin ıslahı, Çadır Lunga kasabasında sel mağdurlarına konut temini, Vulkaneşti kasabası su şebeke hattının yenilenmesi, ilk yardım eğitimi, Gökoğuz Yeri Acil Yardım Mu¨du¨rlu¨ğu¨ne destek çalışması ile uluslararası güvenlik ve iş birliği projesi gibi çok sayıda çalışmayı hayata geçirdi.