THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu

THY, Atatürk Havalimanı yolcularından aksaklık için özür diledi

Genel Emine Pile 18.02.2015
Türk Hava Yolları (THY), olumsuz hava koşulları nedeniyle Atatürk Havalimanı’nda yaşanan sefer iptali ve gecikmeler nedeniyle yolculardan özür diledi.
İstanbul'da yoğun kar yağışı nedeniyle yaşanan ulaşım aksaklıkları hava trafiğinin de büyük ölçüde aksamasına neden oldu. Hava trafiğinin aksaması sonucu THY iç ve dış hatta 355 seferini iptal etti.  THY, havalimanında bekleyen yolcular için kumanya dağıtımı için özel stantlar açtı. Ayrıca THY, 6 bin 500 yolcusunu da otele yerleştirdi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Twitter'dan yaptığı açıklamada, yolculardan yaşanılan aksaklık için özür diledi. Topçu, açıklamasında "Atatürk Havalimanı yoğun hava muhalefeti dolayısıyla fiilen kapalı. Birçok yolcumuz elimizde olmayan nedenlerle mağdur oldu. Bütün yolcularımızdan özür diliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Atatürk Havalimanı'nda seferlerde yaşanan iptal ve gecikmeler, terminalde yolcu yoğunluğuna neden oldu. Biletlerinin tarihini değiştirmek isteyen yolcular, bürolar önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

THY yetkilileri, seferlerin yaklaşık yüzde 95'inin iptal edildiğini, havalimanına gelecek yolculardan THY'nin resmi internet sitesinde yer alan seferlerin son durumunu kontrol etmelerini istedi.

AA

THY Atatürk Havalimanı THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu