terör mağdurlarının kredileri

Terör mağdurlarının kredilerini yapılandırılacak

Genel Zeynep Karabağ 15.10.2015
BDDK, terör mağdurlarının kredilerinin yapılandırılması için tarihi bir adım attı.
Hükümet terör mağdurlarının yaralarını sarmak için önemli bir adım daha attı. Terör eylemleri ve terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlerde mağdur olan vatandaş ve kurumların kredi borçları yeniden yapılandırılacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), terör nedeniyle geri gelmeyen kredilere karşılık ayırma konusunda bankaların elini serbest bıraktı. Böylece bankalar özellikle Diyarbakır, Hakkâri, Muş, Ağrı, Şırnak, Cizre, Nusaybin başta olmak üzere birçok il ve ilçedeki terör olayları nedeniyle sıkıntıya giren binlerce esnaf, vatandaş ve işletmenin kredi borçlarını yapılandırarak, ödeme planlarını ileri tarihe alabilecek. 

VADEYİ UZATABİLECEKLER

BDDK'nın dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemesiyle bankalara, "normal krediler, yakın izlemedekiler krediler" için vadede uzatma imkânı tanınıyor.

6 AYLIK SÜRE VERİLİYOR

Terör olaylarının gerçekleştiği tarihten itibaren 6 ay içinde başvuran vatandaşlar, esnaf bu imkândan yararlanabilecek. Terör eylemleri nedeniyle mağdur olan kişilerin zararlarının bankalarca belirlenmesinde "Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun"da belirtilen zarar tespit komisyonlarına yapılan başvuru belgeleri ve bankaların tespitleri esas alınacak. 

DAHA AZ KARŞILIK AYIRACAKLAR

Bankalar "Tahsil imkânı sınırlı, tahsili şüpheli ve diğer alacaklar, zarar niteliğindeki kredilerde" de yüzde 20'sini tahsil edip yeni ödeme planı yapılabilecek. Örneğin, banka, HES projesi PKK'nın saldırısına uğrayan ve aldığı kredinin borcunu ödeyemeyen işadamının alacağını tahsili gecikmiş alacaklar kalemine atmayacak. Bu krediye fazla karşılık ayırmak durumunda kalmayacak. 

RİSKİ ARTAN İLLER DOĞU'DA

BDDK yetkilileri, "Bazı ilçelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi, çatışmalar yaşandı, terör saldırıları oldu. Esnaf büyük zarar gördü. Bu düzenleme kredi ödemesinde elini rahatlatacak" değerlendirmesini yaptı. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre, son aylarda bireysel kredi riski en hızlı artan iller Doğu ve Güneydoğu'da bulunuyor.

Terör mağdurlarının kredileri BDDK