sit alanı olarak belirlenen bölge

Temel kazısından tarih çıktı!

Genel Rüya Tulumbacı 16.10.2015
Sinop'ta Atatürk Devlet Hastanesi'nin bulunduğu alana Sağlık Kompleksi yapılması için başlanan çalışmalarda tarihi kalıntılara rastlandı.

Çalışmalar durduruldu

İnşaat alanında, iki ayrı noktada taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının açığa çıkması sebebiyle çalışmalara bir süre ara verildi. 

İnşaat alanının orta kısmında, yer altında devam eden eski bir havalandırma ya da kanal olduğu düşünülen bir yol bulunurken diğer noktada amphora olduğu tahmin edilen parçalar görülüyor. Kalıntılarla ilgili kesin bilgilere, Anıtlar Yüksek Kurulu uzmanlarının alanda yapacağı incelemenin ardından ulaşılacak.

Havalandırma ya da kanal olduğu düşünülen yol.

Amphora'ya ait kulp, gövde ve kaide parçaları.

Konu ile ilgili Sinop Valiliği'nden yapılan açıklamada;

"İlimiz, merkez ilçe, Yeni Mahalle, 40 ada 36 parselde yapılması planlanan Sinop İl Sağlık Kompleksi ve Otoparkı temel hafriyatı, Samsun Koruma Bölge Kurulu'nun ilgili kararı gereği Sinop Kültür ve Turizm Müdürlüğü denetiminde sürdürüldüğü sırada parselin muhtelif kısımlarında korunması gerekli taşınır ve taşınmaz kültür varlıkları açığa çıkmıştır. Kültür varlığı çıkan kısımlarda iş makinesi ile sürdürülen hafriyat geçici olarak durdurulmuştur. İş makinesi gerektiren çalışmalar, Kültür varlığı saptanmayan alanda Müze Müdürlüğü denetiminde sürdürülecektir. Söz konusu kültür varlıklarının mahiyetinin ve yayılım alanının tam olarak saptanabilmesi için Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden kurtarma kazısı izni ve ödenek talep edilmiştir. İzin ve ödenek ile gerçekleştirilecek çalışmalar sonucunda Müze tarafından hazırlanacak rapor ilgili kurumlara iletilecektir" denildi.

Temel kazısı Tarihi eser Sinop Atatürk Devlet Hastanesi Sağlık kompleksi