TEKİRDAĞ MERKEZ

Tekirdağ'ın havası temizlenecek

Genel Merve N. Güreş 08.11.2015
"Temiz Hava Eylem Planı” ile Tekirdağ’da hava kirliliğinin önüne geçilecek.
Tekirdağ Çevre ve Şehircilik Müdürü Ömer Albayrak, kentte hava kirliliğini azaltma çalışmaları kapsamında "Temiz Hava Eylem Planı" hazırlığı içinde olduklarını bildirdi. Albayrak, Tekirdağ'da, hava kalitesi ve değerlerini ölçmek için ikisi merkezde, birisi Kapaklı bölgesinde 3 ölçüm istasyonu bulunduğunu belirtti. Bu istasyonlardan aldıkları verileri, internet üzerinden ve merkezde belediyeye ait led ekranlarda yayınladıklarını aktaran Albayrak, özellikle Kapaklı, Çerkezköy ve Çorlu'da emisyon konusunda gelen şikayetler üzerine bakanlığa bağlı Marmara Temiz Hava Merkezi'nden seyyar hava kalitesini ölçüm cihazı istediklerini kaydetti.

TEKİRDAĞ'DA SEYYAR ÖLÇÜM CİHAZLARI

Bu aracı, şikayet aldıkları Çorlu'daki Deri Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) bahçesinde konumlandırdıklarını ifade eden Albayrak, "Şu ana kadar ölçüm yaptığımız değerlerde tespit ettiğimiz emisyon sınırlarını zorlayan hava kalitesini orta, kötü, çok kötü boyutlarda gösterebilecek bir değer görmedik. Bir müddet burada hava kalitesi sonuçlarını izledikten sonra bu seyyar ölçüm cihazını sanayinin yoğun olduğu Çerkezköy, Kapaklı, Ergene bölgelerinde gezdirip, buraların da hava kalitesini emisyon değerlerini almayı planlıyoruz" diye konuştu.

TEMİZ HAVA EYLEM PLANI

Ömer Albayrak, Tekirdağ'da hava kirliliğini azaltmak için Temiz Hava Eylem Planı'nı hazırladıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: "Planı bitirme aşamasındayız, kendi çalışmamızı bitirdikten sonra büyükşehir belediyesini de projeye dahil edeceğiz. Bu eylem planı çerçevesinde trafik, ısınma ve sanayiden kaynaklanan emisyonların azaltılmasıyla ilgili nasıl önlemler ve tedbirler alınması gerektiğini belirleyeceğiz. Eylem planı içinde belirlenen başlıkların hayata geçirilmesini sağlayacağız. Bunu da internet sitemiz, belediye ve led ekranlardan kamuoyuna duyuracağız." Tekirdağ Çevre ve Şehircilik Müdürü Ömer Albayrak, şehirde son dönemlerde yoğun şekilde altyapı çalışması olduğu için hava ölçümlerinde toz değerlerinin yüksek göründüğünü kaydetti.

Tekirdağ Çevre ve Şehircilik Müdürü Ömer Albayrak TEKİRDAĞ TEMİZ HAVA PLANI