Tekerlek üzerinde mobil ev

Tekerlek üzerinde bir eviniz olsun ister misiniz?

Genel Ali Asatekin 02.05.2016
İçinde bir ailenin yaşayabileceği, hatta misafirlerini bile ağırlayabileceği bu mobil evin fiyatı 85 bin dolar...
Yeni Zelendalı tekne üreticisi Jeff Hobbs, istenilen yere götürebileceğiniz evler inşa ediyor. Kontraplak ve köpük izolasyondan yapılan panellerle istenilen yere çekilebilen evler çok kolay tasarlanıyor. 62 mm kalınlığındaki duvarlara sahip bulunan evin kat planı boyutu 16.75 metrekare.  

İçerisinde çok amaçlı bir yaşam alanı, mutfak, banyo ve tuvalet, ufak bir ofis alanı, 7.2 metrekarelik loft yatak odası ve şöminesi bulunan tekerlekli ev, bir evin sağladığı tüm imkanları sunuyor. 

Bahçe terası ise küçük eve ekstra genişletilmiş bir alan sunuyor. Büyük pencereler, tavan penceresi ve çift camlı kapı sayesinde tüm ev gün ışığından maksimum faydalanabiliyor.

Birçok köşe koltuk takımı yaşam alanı içerisine sığabiliyor, köşe takımları da çift kişilik bir yatağa dönüşebiliyor. 

Mutfakta ise ocak, davlumbaz, fırın, 130 litrelik tezgahaltı buzdolabı, dolap, depo alanları ve duvar kileri bulunuyor. Loft yatak odasına çıkan merdiven altı ise depo alanı olarak kullanılıyor. 

GÜNEŞ PANELLERİ ELEKTRİK ÜRETİMİ SAĞLIYOR  

Bu tasarımın önde gelen noktalarından birisi de sürdürülebilirlik... Güneş panelleri 90 litrelik bir su deposunun ısınmasını sağlıyor. Düşük su basıncı ile dakikada sadece 4 litrelik bir su sarfiyatı oluyor. Tuvalet ve banyoda kullanılan sular da gri su deposuna aktarılıyor. Toplanan gri sular da bahçe sulamasında kullanılıyor. Güneş panellerinden ayrıca elektrik üretimi de sağlanıyor. Akülere depolanan elektrik enerjisi ile bulaşık makinasını bile çalıştırabilmek mümkün.


Bu küçük evin maliyeti ise 50 bin dolar civarında. Evin satışı ise yaklaşık olarak 85 bin dolara yapılmış. Hobbs, tekne yapımından eve oranla iki kat daha fazla kazandığını fakat bu tip küçük yaşam alanları oluşturmanın kendisi için bir keyif olduğunu söylüyor. Evin toplam inşaa süreci ise 2400 saat, yani yaklaşık 3 ay.


Tekerlek üzerinde mobil ev tekerlekli ev Jeff Hobbs