Uluslararası Asansör Tasarım Yarışması

Tasarım yarışması binalardaki asansör ‘engeli’ni kaldıracak!

Genel Emine Pile 17.02.2015
Uluslararası Asansör Tasarım Yarışması, ‘Mevcut Binalara Yapılacak Yeni Asansörler’ konusu ile bina dışından asansör çözümü sunacak.
Asansör tasarım yarışması ile başta engelli ve yaşlıların, asansörü olmayan mevcut kamu binalarına ve yaşadıkları konutlara sorunsuz erişimi hedefleniyor. 

Eski yönetmelikler zamanında yapılan 5 kat ve altındaki mevcut kamu binaları ile konutların birçoğunda asansör bulunmaması yaşlı ve engelli kişilerin pek çok önemli kamu binasına erişimlerini imkansız hale getiriyordu. Vu nedenle bu seneki yarışma konusu bu yönde gelişti. 

26-29 Mart tarihlerinde düzenlenecek Asansör İstanbul Fuarı'nın bir yan etkinliği olarak 6.'sı organize edilen Uluslararası Asansör Tasarım Yarışmasının bu yılki konusu, pratikte yaşanan bina içi erişim sorununa çözüm aramak amacıyla “Mevcut Binalara Yapılacak Yeni Asansörler” oldu. 

Yarışma ile, mevcut binalara yeni asansörlerin en uygun şekilde nasıl uygulanabileceğine yönelik özgün çözümler aranıyor. Endüstriyel Tasarımcılar, Mimarlar, İç Mimarlar, Mühendisler ve bu konularda yüksek öğrenimine devam eden öğrencilerin katılabileceği yarışmada projelerin teslimi 16 Mart 2015 tarihinde sona eriyor. 21 Mart 2015 Cumartesi günü biraraya gelecek seçici kurul toplantısının ardından dereceye giren proje sahipleri, para ödülünün yanısıra, Asansör İstanbul 2015 Fuarında çalışmalarını sergilenme şansını da elde edecek. Proje sahipleri, bu sayede özgün ve yenilikçi tasarımlarını yurt içi ve yurt dışından çok sayıda katılımcı ve ziyaretçinin dikkatine sunma fırsatı bulacak. 

Yarışma ile ilgili detaylı bilgi, şartname ve katılım formlarına www.asansoristanbul.com ve www.asansortasarim.com adreslerinden ulaşılabiliyor. 

Asansör tasarım yarışması Uluslararası Asansör Tasarım Yarışması