Tarihi Prizren Kalesi

Tarihi Prizren Kalesi çöktü!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 13.03.2015
Osmanlı Devleti'nin Balkanlar'da bulunduğu sürede kullandığı tarihi Prizren Kalesi'nin dış cephesindeki önemli bir bölüm çöktü.
ABD Büyükelçiliği tarafından bağışlanan 700 Bin Dolarlık projeyle geçtiğimiz yıl onarılmaya başlanan tarihi kalenin şehre bakan dış cephesindeki 10 metrelik bir bölüm yıkıldı. Kosova Kültürel Mirasın Korunması Bölgesel Müdürlüğü yaptığı açıklamada olayın araştırılacağını açıkladı. Kültürel Mirasın Korunması Prizren Bölge Müdürü Samir Hoxha, ekiplerin hasar tespit çalışmalarına başladığını söyledi.

500 yıl hizmet etti

Kültürel Mirasın Korunması Mimarları, Prizren Kalesi'nin bu bölümünün 2008 yılında onarıldığını, ancak çalışmaların tamamlanmadığını belirtiyorlar. Kosova'nın güney bölgesinde yer alan ve Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren şehrinde yer alan tarihi kalenin ilk hisarları Roma dönemine dayanıyor. Tarihi kale daha sonra Osmanlı döneminde genişlettirilerek 500 yıl boyunca Osmanlı'ya hizmet etti. Prizren'e tepeden bakan bir konuma sahip olan kalede çok sayıda han, hamam ve cami de yer alıyor.

Sabah

Tarihi Prizren Kalesi Tarihi Prizren Kalesi yıkıldı Tarihi Osmanlı Kalesi