YOZGAT, KONAK, RAMAZAN, MUKABELE

Tarihi konaklarda mukabele geleneği sürüyor

Genel Merve N. Güreş 28.06.2015
Yozgat'ta kadınlar, ramazan nedeniyle kendilerine tahsis edilen tarihi iki konakta bir araya gelerek mukabele okuyor.
Yozgat'ta kadınlar, kendilerine tahsis edilen tarihi iki konakta mukabele geleneğini sürdürüyor. Kadınlar, Hazreti Muhammed'in Cebrail aleyhisselam ile ramazan ayında karşılıklı Kur'an-ı Kerim okuması olarak bilinen mukabele geleneğini, tarihi Hayri İnal ve Muteber Divanlıoğlu konaklarında devam ettiriyor. Belediyenin konakları ramazan ayı boyunca kendilerine tahsis etmesi nedeniyle artık mukabele okuyacak yer sorunu yaşamayan kadınlar, müftülüğün görevlendirdiği kadın hocaların sohbet programlarına da katılıyor. Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, an ayının Yozgat'ta bütün güzellikleriyle yaşanmasını istediklerini söyledi.

AYRI BİR MANEVİ HAVASI VAR

Kentteki tarihi konakları belediye olarak restore ettirerek, vatandaşların hizmetine sunduklarını anımsatan Arslan, 150 yıllık tarihi Hayri İnal Konağı'nın, Osmanlı dönemi sivil mimari eserlerinin güzel örneklerinden, Muteber Divanlıoğlu Konağı'nın da Osmanlı döneminin nadide eserlerinden olduğunu söyledi. Yozgat genelinde ramazan ayına özel programlar düzenlediklerini anlatan Arslan, "Ramazan ayının ayrı bir manevi havası var. Bu manevi iklimi de hep birlikte ayrı bir şekilde yaşamamız gerekiyor. Bu tarihi konakları ramazan ayı boyunca bayanlara tahsis ettik. Müftülüğümüzün görevlendirdiği bayan hocalar tarafından tarihi konaklarda kadınlara yönelik olarak sohbet ediliyor ve mukabele okunuyor" ifadelerini kullandı. Tarihi konaklarda mukabele uygulamasını geçen yıl da yaptıklarını hatırlatan Arslan, "Geçen yıl ilgi görünce bu yıl da yapmak istedik. Bunu bir gelenek haline getirmek istiyoruz. Bu tarihi konakları bir manada da halkımıza açmış oluyoruz. Ramazan ayının ruhuna uygun çalışmalarımız bu konaklarımızda devam ediyor" dedi.

KADINLAR UYGULAMADAN MEMNUN

Mukabele programına katılan Sümeyra Güzel, daha önce ramazan aylarında mukabele yapmak için yer aradıklarını söyledi. Ramazan ayının maneviyatından en iyi şekilde istifade etmek için mukabele programına katıldıklarını belirten Güzel, "Daha önce her gün bir arkadaşımızın evinde toplanıyorduk. Belediye başkanımız sağ olsun, bize bu konakları ramazan ayı boyunca tahsis etti" dedi. Sevgi Taşkınöz ise tarihi konakta iki yıldır ramazan etkinliği olduğunu ifade etti. Mukabele programına her gün geldiğini belirten Taşkınöz, daha önceki yıllarda mukabele yapmak için yer aradıklarını, tarihi konakların kendilerine tahsis edilmesi sayesinde böyle bir sorunlarının kalmadığını dile getirdi.

YOZGAT KONAK RAMAZAN MUKABELE