Haydarpaşa Garı

Tarihi Haydarpaşa Garı ne zaman açılacak?

Genel 25.04.2019 10:09

Türkiye’nin, 'sembol' yapılarından Haydarpaşa Garı, 9 yıl önceki yangının izlerini silmek ve yeniden eski günlerine kavuşmak için gün sayıyor.

Türk sinemasında Anadolu'dan gelenlerin İstanbul'a ilk adımı attığı hafızalara kazınan karelerle özdeşleşen tarihi mekandaki 2010 yılındaki çatıda yaşanan yangının izlerini silme ve restorasyon çalışmalarının gelecek yıl tamamlanması bekleniyor. Aynı yıl tarihi yapı hizmet vermeye başlayacak

Türkiye'nin, "sembol" yapılarından Haydarpaşa Garı, 9 yıl önceki yangının izlerini silmek ve yeniden hizmete sunulmak üzere gün sayıyor.

Haydarpaşa'da tadilatın, 2020 yılının başında tamamlanması ve Türk sinemasında Anadolu'dan gelenlerin İstanbul'a ilk adımı attığı hafızalara kazınan karelerle özdeşleşen tarihi mekanın aynı yıl içinde yeniden eski günlerine dönmesi bekleniyor.

ÇALIŞMALAR 5 YIL ÖNCE ÇATIDA BAŞLADI

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre, Tarihi Haydarpaşa Garı,  28 Kasım 2010 tarihinde çatısında çıkan yangın sonucu büyük hasar gördü. TCDD, binayı aslına uygun olarak hazırlanan restorasyon projesi kapsamında onarmak üzere 2015 yılının sonunda çalışmaları başlattı.

Peki, bugüne kadar neler yapıldı? Yangının çıktığı çatıda onarım çalışmaları tamamlandı. Zemin kattaki bekleme salonu ve gişelerin birkaç ay içinde onarımının tamamlanması hedefleniyor.

PERONLAR YIL SONUNDA TAMAMLANACAK

Peronlar ve yolcu hizmetlerine yönelik çalışmaların da bu yılın sonuna doğru tamamlanması hedefleniyor. Binanın değişik birimlerinde ve ofislerde restorasyon çalışmaları da sürüyor. Bu çalışmaların da hızla tamamlanması planlanıyor.

Tarihi binada, bu çalışmalar en geç ne zaman tamamlanacak? 2020 yılının hemen başında çalışmaların tamamlanması hedefleniyor. Daha sonra mimari ve tarihi önemi olan bu binanın yeniden hizmete sunulması bekleniyor.