tarihi ceneviz kalesi

Tarihi Ceneviz Kalesi restore ediliyor

Genel 23.03.2018 15:03

Batı Karadeniz'in en önemli tarihi eserlerinden olan Ceneviz Kalesi'nde restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, yaptığı açıklamada, 1226 yılında ticaret gemilerinin güvenliğini sağlamak ve yol göstermek amacıyla Cenevizliler tarafından yapılan ve günümüze kadar gelen Ceneviz Kalesi'ndeki restorasyon çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Bazı durumlar nedeniyle bir ara çalışmaların durduğunu ancak tekrar izinlerin alınarak çalışmalara devam edildiğini belirten Yemenici, şöyle konuştu:

"Dışa doğru yatan batı duvarının yıkılıp aslına uygun yeniden yapılması, giriş kapısının sağındaki burçların arasında yığılı toprağın alınması ve doğu duvarında yer altında kalmış surun yeniden yapılması için bir süre izin için durdu. Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan gerekli izin alınması ile uygulama esnasında ortaya çıkan bazı sorunlar aşıldı. Ekipler tekrar çalışmalara başladı."

Yemenici, çalışmaların bitmesiyle tarihi kalenin Akçakoca turizmine önemli katkı sağlayacağına vurgulayarak, "İnşallah bu sezon içinde kalemizi bütün ihtişamı ile ortaya çıkarıp vatandaşlarımızın ziyaretine açacağız. Bu sayede de Akçakoca için önemli bir turizm yatırımını da yapmış olacağız. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun" dedi.