nem engelleyici makine

Tarihi cami nem makinesiyle korunacak

Genel Emine Pile 09.12.2014
Sivas Divriği Ulu Cami, nem sorunu ile karşı karşıya kalınca Vakıflar Genel Müdürlüğü, sorunu çözmek amacıyla İtalya’dan nem engelleyici makine aldı
Ahmed Şah tarafından 1228 yılında Ahlatlı Hürrem Şah'a yaptırılan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası'nın, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İtalyanların işbirliği ile gelecek nesillere daha sağlıklı şekilde ulaşması hedefleniyor. Bu kapsamda alınan nem engelleyici makinenin yapıyı koruması bekleniyor. İtalya'daki eski yapılarda da kullanılan makine, yapıların duvarına asılıyor. Yerden çıkan nemin oranını belirleyen makine, belirli bir düzeyin üstünde olması durumunda hemen harekete geçiyor ve nemi iterek, yapıya ulaşmasını engelliyor.

Camiyi koruma altına almak için yüzey taraması, thermo–vision kameralar ile yüzey analizleri, Stratigrafik analizler, elektrikli 3 D termografik inceleme, AVT ile pasif sismik araştırma, nem giderme testi ve kimyasal analizler yapıldı. Analizler sonucunda camide, nem önleme makinelerinin sonuçları Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce Ankara'dan da GPS yöntemi ile takip edilebiliyor. Genel Müdürlük, ocak ayında da, İtalyan firmasının danışmanlığında hazırlanan restorasyon projesi için ihaleye çıkacak. Vakıflar Genel Müdürlüğü aynı makineyi, Süleyman Şah Mescidi (İstanbul), Cacabey Camisi (Kırşehir) ve Sultanahmet Camisi bünyesinde bir süre önce halıların sergilendiği ancak nem dolayısıyla kapatılan fil ahırları denilen yerde de kullanacak.

Hürriyet

 

Divriği Ulu Cami nem makinesi nem engelleyici makine Vakıflar Genel Müdürlüğü