TANAP projesi

TANAP'ta ortaklık görüşmeleri başlıyor

Genel Emine Pile 04.05.2015
Enerji Bakanı Taner Yıldız, TANAP Projesi'ne ortaklık için yabancı 1-2 şirket ile görüşeceklerini, isimlerini bu aşamada açıklayamayacaklarını söyledi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul'da düzenlenen enerji zirvesinde Avrupa'nın Rusya'ya bağımlılığını azaltmasını sağlayacak olan TANAP projesiyle ilgili olarak ortaklık görüşmeleri yapılacağını söyledi. 

Bu tür büyük projelere şirketlerin ilgisinin her zaman olacağını belirten Yıldız, "İstemeleri halinde kendileri açıklama yapacaklardır" dedi.

Temeli mart ayında atıldı

Avrupa'nın Rusya'ya bağımlılığını azaltması, Türkiye'nin her yıl hızla artan doğalgaz talebinin karşılanması açısından önemli olan ve Azeri Şah Deniz sahasındaki gazı Avrupa'ya taşıyacak 10 milyar dolarlık Trans Anadolu Doğalgaz Hattı Projesi'nin (TANAP) temeli Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan cumhurbaşkanlarının katıldığı törenle Mart'ta Kars'ta atıldı.

Projede Azeri Socar'ın yüzde 58, BOTAŞ'ın yüzde 30, İngiliz enerji şirketi BP'nin de yüzde 12 hissesi bulunuyor.

Yıldız, İran ile doğalgaz fiyatının yüksekliği nedeniyle uluslararası tahkimde devam eden davada tüm duruşmaların bittiğini belirterek, artık karar aşamasına gelindiğini kaydetti.

'İran'dan fiyat için yeni teklif olmadığı için tahkim kararını bekleyeceğiz' diyen Yıldız, sonucun Mayıs ya da Haziran ayında açıklanmasını beklediğini kaydetti.

Yıldız, bu yıl yenilenebilir enerji kaynaklarının sisteme bağlanması için yoğun bir çaba içinde olduklarını vurgulayarak, "Bu sene devreye alınacak olan 4,000 MW kurulu gücün yüzde 90'ı yenilenebilir enerji olacak" dedi.

TANAP projesi