Suudi Arabistan Güneş Enerjisi

Suudi Arabistan dev enerji projesini rafa kaldırdı

Genel 02.10.2018 17:40

Dünyanın en büyük güneş enerjisi projesine imza atacağını duyuran Suudi Arabistan projeyi şimdilik askıya aldığını bildirdi.

Suudi Arabistan, Japon Softbank ile geçtiğimiz aylarda dünyanın en büyük güneş enerjisi projesine imza atacağını duyurmuştu. 200 milyar dolarlık yatırım ile hayata geçirilecek olan proje Suudi Arabistan tarafından rafa kaldırıldı. Suudilerin daha cazip bir enerji dönüşümü projesine imza atacağı iddia ediliyor.

Mart ayında SoftBank CEO'su Masayoshi Son ile görüşmede bulunan Veliaht Prens Muhammed Bin Selman, ülkenin güneş enerjisi devi olması adına 200 gigavat kapasiteli dönüşüm ile günlük enerji ihtiyacının 3 katını üretmeyi hedefliyordu. Ancak ani bir karar ile Selman'ın bu projeyi askıya aldığı belirtildi. Yetkililer ise Arabistan'ın en büyük enerji projesindeki hedefin rasyonel olmadığını ve enerjinin ihracatının yapılmasının belirsizliğini koruduğuna dikkat çekti. Arabistan şu anda enerji ihtiyacını petrol ve doğalgazdan elde ederken, bölgede neredeyse yok denecek kadar güneş enerjisi üretiminin olduğunun altı çizildi.