çilek bahçesi

Süs diye aldığı çilek fidesi ile girişimciliğe başladı

Genel Emine Pile 21.06.2015
Kahramanmaraş’ta süs amaçlı balkonunda yetiştirmek için çilek fidesi alan Nilgün Kayran’ın girişimcilik hayali gerçek oldu.
Kahramanmaraş Andırın ilçesine bağlı Pınarbaşı Mahallesi'nde süs diye aldığı fidelerden yola çıkarak çilek bahçesi kuran kadın girişimci, bu yıl 5 ton ürün bekliyor.

Daha sonra fideleri tarlaya taşıma fikriyle girişimcilik hikayesi başlatan Kayran, temin ettiği fidelerle 1,5 dönümlük çilek bahçesi kurdu. Saksıda süs olsun diye aldığı çilek fidesi sayesinde  çilek yetiştiriciliğine başlayan Kayran, bu yıl bahçesinden 5 ton ürün almayı bekliyor.

Çilek bahçesi hayalini tarlaya taşıyacak

Kayran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çilek bahçesi kurma hayalinin saksıda başladığını söyledi.

Kendisine ait tarlada çilek bahçesi kurduğunu dile getiren Kayran, "Balkonumda yetiştirmek için 4 yıl önce halk pazarından aldığım 5 kök çilek fidesini tarlaya taşımayı düşündüm. Şu anda 5 bin fidem var. Bu sene Allah'ın izniyle 5 ton ürün alacağız" dedi.

Pazarlama konusunda sıkıntı yaşamadığını belirten Kayran, çilekleri Kahramanmaraş, Adana ve Mersin'e sattığını ifade etti. Meyveciliğin merkezlerinden Adana ve Mersin gibi kentlere çilek satmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Kayran, hedefinin üretim alanını genişletmek olduğunu söyledi.

çilek bahçesi