Sur İçkale

Sur'un İçkale'si yenilendi, ziyaretçiler akın etti!

Genel 21.04.2017 09:07

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tarihi kimliği ortaya çıkarılan Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki İçkale'ye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen restorasyon ve rekreasyon çalışmalarının ardından tarihi kimliği ortaya çıkarılan İçkale, ziyaretçilerin akınına uğradı.

Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde geçen yıl PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu uzun süre ziyarete kapanan İçkale ve 27 şehit sahabenin de metfun olduğu Hazreti Süleyman Camisi'nin çevresinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurumun başlattığı çalışmalar tamamlandı.

sur içkale

Sur'un yeniden ihya edilmesi amacıyla yürütülen, çirkin yapılar ve gecekondularla dolu, yıkık ve harabe durumdaki 115 dönümlük alanda istimlak çalışmasının ardından gerçekleştirilen restorasyon ve kültürel peyzaj çalışmalarıyla tarihi kimliği ön plana çıkarılan İçkale, gün boyu ziyaretçilerin akınına uğradı.

İçkale, cami ve sahabe türbelerini ziyarete gelenler, çarpık yapılardan arındırılan peyzaj alanını hayranlıkla seyretti, Diyarbakırlıların ilgisi dolayısıyla İçkale'nin giriş kapısında zaman zaman yoğunluk oluştu.

Yoğunluk nedeniyle ziyaretçilerin sıkıntı yaşamaması için tarihi alanda emniyet yetkililerince güvenlik önlemi alındı.

sur içkale

"Mükemmel buldum"

Kent sakinlerinden Hürriyet Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 22 yıldır Sur'da yaşadığını, tarihi alanı çok beğendiğini söyledi.

"Daha önce de gelip gidiyorduk. Buranın düzeni çok kötüydü. Burası kalabalıktı, oturma yeri yoktu. Temizlik yoktu. Hiçbir düzen yoktu." diyen Çelik, benzer düzenlemelerin kentteki diğer tarihi alanlarda da yapılmasını arzu ettiklerini belirtti.

sur içkale

Çelik, "Bu huzuru bize verdikleri için teşekkür ediyorum. Başarı başarıyı getirdi. Hükümet düzeni, huzuru getirdi. Dört dörtlük yapılmış. Mükemmel buldum." ifadelerini kullandı.

Hacı Ramazan Üçdağ da çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Bundan iyisi olmaz." dedi.

"Allah razı olsun onlardan"

Hediye Yıldız da herkesin gördüğü manzara karşısında mutlu olduğunu belirtti.

Alanı görmeye ailece geldiklerini dile getiren Yıldız, "Çok güzel yapmışlar, ellerine sağlık. Biz beğendik. Allah razı olsun onlardan." şeklinde konuştu.