Trafik Elektronik Denetleme Sistemi

Sürücülerin korkulu rüyası TEDES devreye giriyor

Genel Emine Pile 08.10.2016
Trafikte hız limitleri ve kırmızı ışık ihlallerini denetleyecek sistem olan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) İstanbul'da kuruluyor.
İstanbul'un kırmızı ışık ve hız ihlallerinin önlemek amacıyla kentin 130 ayrı noktasına kurulacak olan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) için çalışmalar başladı. Hız limitlerini ve kırmızı ışık ihlallerini araç tiplerine göre ayrı ayrı değerlendirebilecek kapasitedeki sistem sürücünün itirazlarına yer bırakmayacak şekilde fotoğraf ve elektronik kayıt yapacak.

Avrasya Tüneli'nde de olacak

TEDES, 112 noktaya kırmızı ışık, 18 noktaya da hız denetimi için konulacak. TEDES'in kurulacağı yerler arasında aralık ayında açılışı yapılacak Avrasya Tüneli de bulunuyor. Ayrıca D-100 karayolunda belirlenen hız limitlerini aşan sürücülere de ceza uygulanacak. Gece saatlerinde de aydınlatma ışığı sistemiyle araçların plakaları kayıt altına alınabilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü tarafından önümüzdeki ay ihaleye çıkılacak proje, 550 günde tamamlanacak. İBB Trafik Müdürlüğü tarafından yürütülecek sistemin denetimi Emniyet Müdürlüğü ile birlikte yapılacak.

tedes Trafik Elektronik Denetleme Sistemi trafik denetimi