suriye rahmet yaşam köyü

Suriye'de 100 evlik Rahmet Yaşam Köyü açıldı!

Genel 16.11.2017 16:43

İHH tarafından inşa edilen 100 evlik Rahmet Yaşam Köyü kullanıma açıldı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ile Katar Yardım Kuruluşu (RAF) ortaklığıyla Suriye'nin İdlib kentine bağlı Kelbit bölgesinde inşa edilen Rahmet Yaşam Köyü açıldı.

İHH Suriye Çalışmaları İşletim Projeleri Sorumlusu Cengizhan Özdemir, yaptığı açıklamada, bir yıl önce temeli atılan Rahmet Yaşam Köyü'nün tamamlandığını söyledi.

Kelbit'te 160 dönümde kurulan köyde savaş mağduru aileler için her biri 75 metrekareden oluşan 100 betonarme ev yaptıklarını bildiren Özdemir, ailelerin sıcak yuvalarına kavuştuğunu belirtti.

Ailelerin tüm ihtiyaçlarını köydeki sosyal tesislerden karşıladığını anlatan Özdemir, "Her evin önünde ailelerin sebze üretebilmeleri için 20 metrekare alan bulunuyor. Evlerde 2 yatak odası, 1 oturma odası, mutfak ve banyo yer alıyor. Evlerden 53'ü yetim çocuklar ve annelerinin kullanımına verildi.'' ifadelerini kullandı.

Köyün, ailelerin güvenli ve sağlıklı ortamda yaşayabilmeleri için kurulduğunu vurgulayan Özdemir, köyde okul, mescit, market ve sağlık merkezinin de bulunduğunu kaydetti.