superlig

Süper Lig 'YAŞ'landı!

Genel Uğurcan Tokay 08.01.2016
Avrupa'nın önde gelen 5 ligi arasında Süper Lig, 28,2 yaş ortalamasıyla en yaşlı lig oldu.
Spor istatistiği şirketi Opta'nın 2015-2016 sezonu ilk yarı verilerine göre, Spor Toto Süper Lig, Avrupa'nın önde gelen beş ligi ile kıyaslandığında, yaş ortalamasının en yüksek olduğu lig konumunda. 28,2 yaş ortalamasına sahip bulunan Süper Lig'in en genç takımları Eskişehirspor ve Gaziantepspor iken, dört büyüklerin en yaşlısı Galatasaray. Süper Lig, 21 yaş altı oyuncuların sayısı ve aldıkları süre bakımından da altı lig arasında sonuncu sırada yer alıyor. 

Perform Türkiye çatısı altında faaliyet gösteren spor istatistiği şirketi Opta'nın verilerine göre, Avrupa'nın önde gelen beş ligi ile kıyaslandığında, Spor Toto Süper Lig yaş ortalamasının en yüksek olduğu lig konumunda bulunuyor. Süper Lig, genç oyuncuların forma şansı bulabilmesine yönelik teşvik edici uygulamalara karşın, 28,2'lik yaş ortalamasına sahip. Almanya Bundesliga 26,6 yaş ortalaması ile en genç lig olurken, onu 27 ile Fransa Ligue 1 takip ediyor.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=s%c3%bcper+lig+ya%c5%9f+ortalamas%c4%b1'>süper lig yaş ortalaması</a>

*Ağırlıklı yaş ortalaması: Her bir oyuncunun aldığı dakikayla yaşı çarpılıp takımlar bazında bu toplandıktan sonra takımın toplam dakikasına bölünerek hesaplanır.

STSL'de yaş ortalamaları

Takımlar bazında bakıldığında, Süper Lig'in en genç takımları Eskişehirspor ve Gaziantepspor (26,7), en yüksek yaş ortalamasına sahip iki takım ise Sivasspor (30) ve Galatasaray (29,4).

süper lig takımları
U21'ler forma şansı bulamadı

Opta verilerine göre, Süper Lig, 21 yaşından küçük (U21) oyuncuların hem sayısı hem de aldıkları süre açısından da Avrupa'nın beş liginin gerisinde. Fransa Ligue 1'deki 79 ve Almanya Bundesliga'daki 53 U21 oyuncusuna karşılık, Süper Lig'de ikisi yabancı, 17 U21 oyuncu bulunuyor. 15 yerli U21 oyuncudan altısı, ligin ilk yarısında oynanan 17 karşılaşmada bir maç süresi kadar bile sahada kalamadı. Gençlerbirliği oyuncusu Atabey Çiçek sadece bir dakika forma şansı bulabilirken, en çok sahada kalan U21 oyuncuları İrfan Can Kahveci (Gençlerbirliği, 1139 dakika), Emre Taşdemir (Bursaspor, 1076 dakika) ve Orkan Çınar (Gaziantepspor, 926 dakika) olarak sıralandı. STSL'de forma giyen U21 oyuncuların dakika toplamları ise 7 bin 165 oldu. Bu süre Fransa'da 26 bin dakikanın üzerine çıkarken, Almanya'da 22 bin dakikaya yaklaştı.

u21
 

süper lig yaş ortalaması Opta Süperlig en yaşlı takımı en genç takım galatasaray