Sultanbeyli-Kurtköy metro hattı projesi

Sultanbeyli-Kurtköy metro hattı 2023'te açılıyor!

Genel Emine Pile 19.04.2016
Anadolu Yakası Sultanbeyli ilçesi mevkiinde yapılması planlanan Sultanbeyli - Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu Metro Hattı için ÇED süreci başladı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Altyapı Projeler Müdürlüğü tarafından yapılması planlana Sultanbeyli-Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu Metro Hattı Projesi ile ilgili olarak Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başladı. 

Proje bedeli 320 milyon olarak belirlenen metro hattı projesi ile Sultanbeyli – Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu Metro Hattı Projesi, halen inşaatı devam eden Üsküdar – Dudullu – Çekmeköy Metro Hattı?nı Sarıgazi – Sancaktepe – Sultanbeyli yönünde uzatmak amacıyla, söz konusu hattı Sultanbeyli'den Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu'na uzatmak üzere plandı. Yeni hat ilavesi ile Çekmeköy– Sancaktepe–Sultanbeyli Merkez Metro Hattı, Sultanbeyli'den Kurtköy Hızlı Tren İstasyonuna kadar uzatılacak. Trafiği büyük ölçüde rahatlatacak olan proje ile Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı ile de bağlantı sağlanmış olacak.

 

Planlanmakta olan Sultanbeyli – Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu Metro Hattı ilavesi ile Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattında yer alan 8 istasyona ilave olarak 4 istasyon daha eklenecek. Toplu taşıma araçlarının bel kemiğini oluşturacak bir bölgede yapılması planlanan metro hattı projesi özel araçla yapılan yolculuklar için önemli bir alternatif olacak. 

İŞTE EKLENEN İSTASYONLAR: 

Sultanbeyli – Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu Metro Hattı projenin güzergahı ise şöyle olacak: 
Sultanbeyli istasyonundan başlayacak olan metro hattı Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu'nda son bulacak. Toplam uzunluğu 5,35 km olan hat üzerinde Gölet, Akşemsettin, Fuar Alanı, Kurtköy Hızlı Tren istasyonları yer alacak. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca, 2019 yılı içerisinde başlayacak olan Sultanbeyli-Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu Metro Hattı Projesi 4 yıllık bir inşaat ve test süresinde tamamlanacak. 2023 yılı başında hizmete açılması öngörülen proje günde 18 saat işletilecek. 

Emlaktasondakika.com/Emine Pile 

Sultanbeyli-Kurtköy metro hattı Sultanbeyli-Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu Metro Hattı Projesi hızlı tren tren projesi istanbul metro projesi