Russell Crowe

"Sultanahmet'te film çekmek bir ayrıcalık"

Genel Emine Pile 30.03.2015
Yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu yaptığı Russell Crowe, Madrid'de 'Son Umut' adlı filminin galasına katıldı.
Yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu yaptığı, Çanakkale Savaşı'nı konu olan 'Son Umut' adlı filminin tanıtımı için Madrid'de bulunan Russell Crowe, “Sultanahmet Camisi'nde film çeken ilk yabancı olmak büyük ayrıcalık” dedi.

İspanyol devlet televizyonu TVE'ye konuşan Crowe, Sultanahmet Camisi'nde çekim yapmak için son anda izin alabildiğini anlatırken, “Türkiye Kültür Bakanı bana imamı nasıl ikna edeceğimi sordu. Benim cevabım ise (Bizim bırakacağımız iz çok küçük olur ama yapacağımız yankı çok büyük olur) şeklindeydi” dedi. Yönetmen olarak ilk filminde Çanakkale Savaşı'nı kendisine konu seçen Crowe, “Benim doğduğum Yeni Zelanda'da çocuklara o tarihi olayı (Çanakkale Savaşı) anlatarak büyütüyorlar. Neredeyse gözünde o olayların dövmesi çıkıyor”  ifadelerini kullandı.

Yönetmenliği çok sevdim

Crowe ayrıca ilk yönetmenlik denemesinden çok memnun olduğunu belirterek, “Şanslıyım. Çünkü aktör olarak çok başarı elde ettim ve bu filmi yapana kadar dünyanın en iyi işine sahip olduğumu düşünüyordum. Ama yönetmek çok daha iyi” değerlendirmesinde bulundu. Filmde Türk bir kadını canlandıran ve Türkçe konuşan Olga Kurylenko  “Türkçe'yi temelden öğrenmek ilgimi çekerdi ama film için sadece fonetik olarak temel şeyleri öğrenmem ve olabilecek en iyi şekilde konuşmam gerekiyordu” dedi. Kurylenko 'büyük bir yönetmen' dediği Crowe'un oyuncularla da çok iyi anlaştığını belirtti.

AA

Russell Crowe Son Umut Sultanahmet’te film çeken ilk yabancı