2.abdülhamit han meltebi restorasyon çalışmaları

Sultan Abdülhamit Han'ın mektebinde restorasyon başladı

Genel 13.03.2018 16:16

Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamit Han'ın 1893 yılında İzmir’in Torbalı ilçesine bağlı Bülbüldere köyünde yaptırdığı tarihi okulun onarımına başlandı.

Ölümünün 100. yılında çeşitli programlarla anılan Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamid'in İzmir'in Torbalıilçesinde yaptırdığı camiler, okullar ve tarihi eserler onarılıyor. Cihan padişahının eğitim seferberliğiplanı çerçevesinde 1893 yılında Bülbüldere köyünde yaptırdığı okulda da restorasyon çalışmalarına Torbalı Belediyesi tarafından başlandı. Uzun yıllar ilkokul olarak hizmet veren ahşap ve kerpiç karışımı bina, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onay ve takibinde restore edilirken, ilkokul binasının hemen yanında aynı dönem inşa dilen bir de cami bulunuyor.

Bülbüldere'deki yapı Torbalı'da Sultan 2. Abdülhamit döneminde inşa dilen ilkokul binalarının günümüze ulaşan nadir örneklerinden. Bina restorasyonunun 6 ay içerisinde tamamlanması planlanırken, ilçede bulunan 2. Abdülhamit dönemi eserleri için restorasyon serisi başlatan TorbalıBelediyesi, Yeniköy'deki cami ve ilkokul binasının restorasyonunu kısa süre önce tamamlanmıştı. Özbey cami için de restorasyon çalışması başlatan belediye, Ahmetli Camisini de aslına uygun olarak restore edecek.

“Tarihi değerlerimizle büyüyeceğiz”

İlçenin son yıllarda hızlı bir gelişme hamlesine girdiğini vurgulayan Torbalı Belediye BaşkanıAdnan Yaşar Görmez, “Bir taraftan da tarihi değerlerimize sahip çıkma, onları ihya edip ayağa kaldırmanın mücadelesini veriyoruz. İlçemizin muhtelif yerlerinde Sultan 2. Abdülhamit Han döneminde inşa edilen onlarca tarihi eser bulunuyor. Belediye olarak bunları koruyup gelecek kuşaklara aktarmakla da mükellefiz. Tamamladığımız, başlattığımız ve başlatacak olduğumuz restorasyon çalışmalarıyla bu hedefimize ulaşacağız. Bütün bunlar tarihsel ve kültürel açıdan oldukça önemli adımlar” dedi.