Süleyman Demirel

Süleyman Demirel için ilk tören evinin önünde düzenlendi!

Genel Emine Pile 19.06.2015
Türkiye siyaset tarihinin yarım asrında görev alan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için ilk tören Güniz Sokak'taki evinin önünde gerçekleştirildi.
Akut solunum yolları enfeksiyonu nedeniyle tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi'nde 17 Haziran 2015 günü vefat eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel son yolculuğuna uğurlandı. 

Süleyman Demirel'in Türk bayrağına sarılı tabutu, askeri araçla Güven Hastanesinden, kortej eşliğinde, Güniz Sokak'taki evinin önüne getirildi. Sabah saatlerinden itibaren Demirel'in evinin önünde toplanan sevenleri, cenazeyi burada tekbirlerle karşıladı.

Tabutunun üzerine gül yaprakları serpildi!

Naaş, Güniz Sokak'a getirilmeden önce, buraya gül suyu püskürtüldü. Bu sırada Demirel'in tabutunun üzerine gül yaprakları serpildi. Tabutun önünde, askerler tarafından Demirel'in fotoğrafı ve kendisine layık görülen madalya ve nişanların yer aldığı çerçeveler taşındı. 

Askeri tören mangası, Türk bayrağına sarılı naaşı evin bahçesine kurulan tören alanına getirdi. Bu sırada vatandaşların ağladığı görüldü. Daha sonra, Süleyman Demirel için dualar okundu ve helallik istendi.

Devlet töreni için TBMM'ye götürüldü!

Eski TBMM Başkanı İsmet Sezgin, törende, "Güniz Sokak, siyasetin, demokrasi mücadelesinin adresidir, siyasetin sahibidir. Güniz Sokak cumhuriyet ve cumhuriyetin temel değerlerine bağlılığın, özgür düşüncenin tam adresidir. Yorulanların, sesleri kısılanların, sesleri çıkarılmayanların soluklandığı bir yerdir" şeklinde konuştu.
Törenin ardından Demirel'in naaşı tekbirler eşliğinde cenaze arabasına alındı ve devlet töreni için TBMM'ye götürüldü.

Buradaki törenin ardından, Demirel için Kocatepe Camii'nde cuma namazının ardından cenaze namazı kılınacak.

Süleyman Demirel'in naaşı uçakla Isparta'ya gönderilecek ve yarın Çalca Tepe'deki anıtmezarda toprağa verilecek. Demirel, Isparta'da 65 yıllık hayat arkadaşının yanına defnedilecek.

Süleyman Demirel