özhaseki

'Su kullanımında çok dikkatli olmalıyız'

Genel Emine Pile 29.09.2016
Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Paris’te 35 ülkenin Çevre Bakanları’nın katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda önemli açıklamalarda bulundu.
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'na (OECD) üye 35 ülkenin Çevre Bakanları Fransa'nın başkenti Paris'te buluştu. Zirvede Türkiye'yi temsil eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki toplantıdan önce canlı yayınına katıldığı bir haber kanalında toplantı gündemi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Fransa'nın başkenti Paris'te OECD'ye üye 35 ülkenin Çevre Bakanları'nın katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda Türkiye'yi Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki temsil ediyor. 2 gün sürecek zirve öncesi Paris'te bir haber kanalının canlı yayın konuğu olan Bakan Özhaseki zirvenin gündem maddeleri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Kendi ülkem temizse, başka ülkelerin kirliliğine duyarsız kalabilirim” yaklaşımının kabul edilemez olduğunu ifade eden Bakan Özhaseki, çevre konusunda dünyanın en büyük ve ortak sorununun sera gazı salınımı olduğunun altını çizdi. Gelişmiş ülkelerin çok büyük oranda çevreyi kirlettiklerini belirten Bakan Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye olarak bu kirliliğe bizim katkımız çok az. Fakat buna rağmen kendimizi temiz tutup, dışarıdakilere gözümüzü yumamayız. Bu konuda ortak kararlar alıp, bu ortak kararlara da herkesin titizlikle uymasını sağlamak gerekiyor.” dedi.

“Dünya Son 35 Yılda 2 Derece Isındı”   

Son 35 yılda dünyada gerçekleşen iklim değişikliklerine dikkat çeken Bakan Özhaseki; “Gelinen nokta itibariyle 2 derecelik bir ısınma var. Bu da ne yazık ki çeşitli felaketlere sebebiyet veriyor. Sel felaketlerindeki artış, tropikal bir takım fırtınalar, deniz yükselmelerinin sebebi bu ısınmadan kaynaklanıyor.” dedi.

“Tüm Nehirlerimizin Toplamı, Tuna'nın Yarısı Kadar”

Temiz suya ulaşmada dünyanın birçok ülkesinin ciddi zorluklar çektiğini belirten Bakan Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü; “Dünya'nın birçok ülkesi temiz suya ulaşımda zorluklar yaşarken ve buna bağlı olarak ölümlerle karşı karşıya kalmışken, bizim ülkemizde 24 saat çeşmelerden aralıksız su akıyor. Ne yazık ki bundan dolayı Türkiye'de su bol gibi bir anlayış var. Bu çok yanlış ve tehlikeli bir anlayış. Türkiye'deki bütün ırmakları, nehirlerin toplamı, Tuna'nın debisinin yarısı kadar. Yani biz su zengini bir ülke değiliz. Onun için su kullanımında çok dikkatli olmalıyız.” 

su kullanımı Mehmet Özhaseki iklim değişikliği