Sokak lambası

Sokakta LED dönüşümü başlıyor!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 22.01.2015
Türk aydınlatma sektörü, kendilerini sokaktaki dönüşüme hazırlıyor. LED dönüşümü için altyapı hazırlıkları başladı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'deki mevcut 6,5 milyon sokak lambasının LED armatürlerle değiştirileceğini açıkladıktan sonra Türk üreticiler, kendilerini bu dönüşüme hazırlıyor.

Aydınlatma sektörü, Türkiye'de mevcut sokak aydınlatma sisteminin yıllık 1,2 milyar liralık maliyetini yüzde 40-50 arasında azaltarak, 500 milyon lira seviyelerine indirmesi beklenen LED dönüşümü için altyapısını oluşturmaya başladı.

Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) Başkanı Fahir Gök, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada mevcut sistemdeki 6,5 milyon sokak lambasının LED'e dönüştürülmesinin yaklaşık 2,5 milyar dolarlık bir yatırım gerektirdiğini belirtti. 

"Yerli ürün olması şart"

Gök, sokak lambaları LED ışıklara dönüştürülürken, kullanılan ürünün yerli olması şartının arandığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Biz de AGİD olarak bu konuda çok tutucuyuz ve bu çerçevede ciddi gayret gösteriyoruz. Bu dönüşüm minimum 2-2,5 milyar dolarlık bir yatırımı gerektiriyor. Tasarrufun yüzde 40-50 civarında olacağı öngörülüyor. Bir de otomasyon sistemine geçileceği için tasarruf anlamında başka avantajlar sağlanacak. Bunlar kullanılmayan yerlerin zaman zaman kapatılması ya da seviyesinin zaman zaman düşürülüp zaman arttırılması, arıza tespitlerinin çok hızlı bir şekilde yapılması gibi. Eski sisteme göre uzun ömrünün yanı sıra bakım onarım maliyetleri daha düşük."

"Yeni caddelerde LED şartı"

İzmir'de LED aydınlatma sistemleri üreten bir firmanın genel müdürü Mahmut Bülbül de 2015'in ilk çeyreğinden sonra yeni yapılan cadde ve sokaklarda eski tip armatürlerin terk edilerek LED'lerin kullanılacağını belirtti. 

Bülbül, firmalarında LED'e uygun armatürleri üretmeye başladıklarını dile getirerek, "Önce merkezi yerler değiştirilecek sonra taşrada dönüşüm başlayacak. 2015 yılının dönüşüm için başlangıç yılı olacağını ve 2020'ye kadar da dönüşümün tamamlanacağını öngörüyoruz" şeklinde konuştu. 

AA

LED dönüşümü aydınlatma sektörü Taner Yıldız