bitaksi,trafik,nazım salur,akıllı telefon

Şoförü gelmeden gör, ödemeyi dert etme!

Genel Merve N. Güreş 15.06.2015
Akıllı telefon uygulaması BiTaksi'de ödemeyi ister nakit ister kredi kartıyla ya da BKM Express'le yapın. Şoförün kim olduğunu ise gelmeden öğrenin.
İstanbul trafiğine yeni soluk getiren BiTaksi, kısa sürede hedeflerinin bile önüne geçti. BiTaksi'nin Kurucusu ve CEO'su Nazım Salur, yeni planlarını ve BiTaksi'nin hikayesini anlattı.

BiTaksi'yi kurma fikri nasıl oluştu?

Bu iş altı yıl evvel ilk akıllı telefonu aldığımda aklıma geldi. Fakat o günün dünyasında yapılması olanaklı değildi. Akıllı telefonların yaygınlığının arttığı gelişmiş ülkelerde 2010-2011 yıllarında birçok uygulamanın hayata geçtiğini ve bunların bir kısmının başarıya ulaştığını gördüm. 2012 yılı başlarında Türkiye'de de akıllı telefon yaygınlığının bir yıl içinde büyük bir artış göstereceği gözükmekteydi. Dolasıyla zamanın uygun olduğunu düşündüm. Yurt dışına giderek üç ülkede benzer uygulamaları hem yolcu olarak bizzat denedim hem de oradaki şoförlerle birçok sohbette bulundum. Başarılı uygulamaların hızlı büyüdüğünü gördüm. Türkiye'ye döndüğümde sürücülere ve kullanıcılara yönelik iki farklı pazar araştırması yaptırdım. 2012 yaz aylarında işi başlatmaya karar verdim. 2013 Mart'ta da uygulama hizmete girdi.

Kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz?

Müşteri hizmetleri, satış, pazarlama, yazılım, iş geliştirme, operasyon ve idari kısımdan oluşan 40 kişilik bir ekibimiz var.

Sistem nasıl işliyor?

Yolcu arayan taksiciyle, taksi arayan yolcuyu gerçek zamanlı buluşturan bir uygulamayız. Yolcular tek bir tuşa basarak uygulama üzerinden taksi çağırabiliyor. Ödemesini nakit, kredi, BKM Express, PayPal ya da mobil ödeme şeklinde yapabiliyor. Hem yolculara hem de taksi şoförlerine hızlı, kolay ve güvenli bir yolculuk imkanı sağlıyoruz. BiTaksi kullanıcıları taksi çağırdığı anda aracın plaka numarası ve sürücü resmini telefonlarının ekranlarında görebiliyorlar. İsterlerse yolculuk öncesinde ödeyecekleri tutarı uygulamamızdan faydalanarak hesap edebiliyorlar.

BOŞ DOLAŞMAYI AZALTIYOR

Taksicilerin sisteme bakışı ve üzerlerindeki etkisi ne oldu?  

Taksiciler ile tamamen gönüllülük esasına dayalı çalışıyoruz. Sürücüler sistemimizi diledikleri zaman açıp kullanabilme özgürlüğüne sahipler. Onlara bu konuda herhangi bir yaptırım uygulamıyoruz. Şoförler kaç kilometre alan içinde müşteri aradıklarını giriyorlar ve sistemi müsait konuma getiriyorlar. Biz taksi arayan yolcu ile yolcu arayan taksiciyi bir platformda buluşturan bir uygulamayız. Dolayısıyla her iki tarafa da faydamız dokunuyor.  

Taksi sürücüleri BiTaksi kullanarak aylık kazançlarını belirgin bir şekilde artırabiliyorlar. Örneğin müşteri bulmasının zor olduğu bölgelere yolcu götüren bir taksici dönüşünde BiTaksi'den müşteri bulabiliyor. Uygulamamız sayesinde taksilerin boş dolaşması önemli ölçüde azalıyor. Dolayısıyla hem boşa akaryakıt tüketiminin önüne geçiliyor hem de trafikte müşterisiz dolaşan taksilerin azalması sağlanarak, daha çok insanın taksi bulmasına yardımcı olunuyor. Ayrıca yolculukların kayıt altında tutulması sayesinde kendilerini bir nebze de olsa güvenli hissediyorlar.

TEKNOLOJİYİ SEVEN BEYAZ YAKALILAR

Taksimetre ücretinin yüzde kaçını BiTaksi alıyor?

Verdiğimiz hizmet karşılığında 42 TL'ye kadar olan yolculuklarda yüzde 7  hizmet bedeli alıyoruz. 42 TL'nin üstünde ise sabit 3 TL olarak ücretlendiriyoruz. Yani taksici 100 TL'lik bir yolculuk da gerçekleştirse bizim aldığımız rakam 3 TL oluyor.

BiTaksi'ye kayıtlı kaç taksi var?

Biz taksi şoförleriyle çalışıyoruz. İstanbul ve Ankara'da yaklaşık 13 bin adet sisteme kayıt olan taksicimiz mevcut.

Müşteri profiliniz nedir?

Akıllı telefon sahibi, teknolojiyi kullanmayı seven çoğunluğu beyaz yakalı, çalışan kesim.

KADIKÖY-BOSTANCI HATTI ÇOK YOĞUN

Kayıtlı kullanıcı sayısı nedir?

1 milyon 300 bin download sayısına ulaştık. Bu rakamın yarısı aktif kullanıcı.

En yoğun saatler ve yoğun talep gören semtler neresi?

İstanbul'da Avrupa yakasında Levent, Şişli, Beşiktaş üçgeninde, Anadolu yakasında ise Kadıköy - Bostancı hattında BiTaksi kullanım oranı oldukça yüksek. Sabah 7.30-9.30, akşam ise 17.30-20.30 saatleri arasında taksi talebi, mevcut arzın çok üzerine çıkıyor.

Müşterilerin tepkileri ve sisteme bakışları nasıl?

Nakit dışında birçok ödeme kanalımız olduğu için müşteriler bu konuda oldukça memnun. Ayrıca sistemin mevcut şoför kalitesinin yükseltilmesi yönünde çalışmaları var. Bu da bizim bir artımız. Ayrıca yolculukların kayıt altında tutulması bir güven sağlıyor.

SIKINTILARINA BİRLİKTE ÇÖZÜM ARIYORUZ

Gizlilik ve güvenlik konusundaki hassasiyetleriniz neler?

Bu konulara oldukça önem veriyoruz. Örneğin yeni güncellememiz sayesinde artık numaranız gözükmeden VoIP teknolojisi sayesinde internetten şoförü arayıp yerinizi detaylı olarak tarif edebilirsiniz.

Sistemdeki taksicilerin uygulamayla ilgili öneri ya da sıkıntıları var mı?

Sistemdeki taksicilerle sık sık biraraya geliyoruz. Önerilerini dinliyor, sıkıntılara birlikte çözüm bulmaya çalışıyoruz. Yazılım ekibimiz de bu öneriler doğrultusunda özellikle şoför uygulamamızda güncellemeler yapıyor.

Sistemi diğer şehirlerde de aktif hale getirmeyi düşünüyor musunuz?

Geçtiğimiz yıl Ankara'da da hizmet vermeye başladık. Yılsonuna kadar İzmir'de hizmet vermeyi planlıyoruz.

HEDEF ORTADOĞU ÜLKELERİ

BiTaksi yurtdışı pazarında da kendine yer bulur mu sizce?

Bu konuda pazar araştırmalarımız devam ediyor. Özellikle Ortadoğu ülkeleri hedeflerimiz arasında.

Yandex ve Turkcell'le de bir takım işbirlikleri gündeme geldi…

Turkcell Platinium müşterileri bizden mobil ödemeli olarak taksi çağırabiliyorlar. Taksi ücreti faturalarına yansıyor. Harita ve trafik altyapımızı ise Yandex ile iş ortaklığı yaparak sağlıyoruz.

Panik butonuyla ilgili çalışmalar ne durumda?

Sistemin altyapısı ise hazır durumda.

TEKELLEŞMEYE KARŞIYIZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ‘Alo Taksi' projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? BiTaksi'yi etkiler mi?

Rekabetçi yapının her zaman tüketiciye yarar getireceğini düşünüyoruz. Pazar oldukça büyük. Taksi hizmetlerinde tekelleşmenin karşısında duruyoruz.  Hizmet kalitemizle biz her zaman bu yarışın içinde oluruz.

Uber'in birçok ülkede protestolara ve yasal kısıtlamalara konu olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Hizmet sektöründe bulunan her firma için bazı dezavantajlar mevcut. Sunulan servisin kalitesi, güvenlik gibi konular insana endeksli. Dolayısıyla bu risk hizmet sektöründe faaliyet gösteren her firma için geçerli.

Merve N. Güreş/Emlaktasondakika.com

 

bitaksi trafik nazım salur akıllı telefon