mobilya sektörü

Siteler, parlak günlerine geri dönüyor

Genel Emine Pile 23.11.2015
Mobilya denilince akla ilk gelen yerlerden Ankara Siteler’in yeniden mobilyanın merkezi konumuna geleceğini ifade ediliyor.
 Ev ve ofis konseptlerinin her geçen gün değişime uğraması mobilya sektörünün de sürekli yenilenmesini sağlıyor. Dünya mobilya pazarında zengin ürün gamı ve tasarımlarıyla söz sahibi olan Türkiye'de mobilya üretiminin can suyu üretim merkezleri ise dönüşme sürecinde…
 
Sektör temsilcileri mobilya pazarının günümüzde daha da büyüdüğünü belirtirken, Türkiye'nin sektörde ön plana çıkmasını sağlayan ancak son yıllarda marka değerini ciddi şekilde yitiren Siteler'de ilk olarak çalışan isteklerinin dikkate alınması gerektiğine dikkati çekiyor.
 
Ofis Mobilyaları Sanayi ve İşadamları Derneği Başkanı ve ERSA Mobilya Genel Müdürü Ercan Ata,  katıldığı “Sitelerin Geleceği Tartışılıyor” toplantısında yalnızca Ankara değil, Türkiye genelinde mobilya tercihinin uzun yıllar Siteler'den yana kullanıldığını ancak, alıcının güveninin zaman içinde kaybedildiğini ifade etti.
 
Aynı zamanda ASO Meclis Üyeliği, MOSFED ve TOBB Sektör Meclis Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Ata, “Siteler eskiden Türkiye'nin birçok noktasına ürün gönderirken, şimdi ustalarını gönderiyor. Siteler'den giden ustalar sayesinde diğer şehirlerde mobilya kentleri kurulup, Ankara'nın önüne geçiliyor. Bu durumu engellemek için çalışanların mutlu olacağı çalışma şartları oluşturulmalı. Mesleklerini severek yapan çalışanlar Siteler'in tekrar mobilya merkezi olmasını sağlayacaktır” dedi.

Eğitimin Sektöre Yansıtılması Gerekiyor

Üretim yerlerini düzenlemenin, çalışanı da motive edeceğini belirten Ata, “Eğitimle ilgili de sıkıntılarımız var. Üniversitelerde bu alanla ilgili bölümlerimiz yok. Sanayi-üniversite işbirliğini göstermelik yapıyoruz. Yeni teknolojiye ait ürünleri kullanacak eleman bulamıyoruz. Hatay, Kayseri ve Kastamonu Avrupa Birliği Projelerine başvurdular, 10 milyon Euro'ya kadar hibe veriyorlar. Siteler olarak hemen bir proje hazırlayıp bu hibelere başvurmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

siteler mobilya sektörü Ercan Ata