Şırnak

Şırnak'ta terörün izlerini devlet silecek!

Genel Zeynep Karabağ 12.11.2016
Şırnak'taki PKK terörünün izleri ve ilçede oluşan tahribatın yaraları devlet eliyle sarılacak.
Şırnak'ta, PKK'lı teröristlerin yaşamı hiçe sayan saldırılarının neden olduğu tahribat, devlet tarafından giderilecek.

Aralarında terör örgütünün yöneticileri ile dağ kadrosundan gelenlerin de bulunduğu 508 teröristin etkisiz hale getirildiği, 50 ton ağırlığında bin 845 el yapımı patlayıcının imha edildiği, el yapımı patlayıcılarla tuzaklanan 240 barikatın kaldırıldığı, 39 çukuru kapatıldığı, 14 bin 727 evde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce hasar tespit çalışmasının yapıldığı kentte, 14 Kasım'da sokağa çıkma yasağının kaldırılacak olmasının ardından Şırnak'ın yeniden imarı ve altyapının yenilenmesi için çalışmalar hızla başlatılacak.

Hedef tanımaz saldırılar gerçekleştiren PKK'lı teröristler, kentteki birçok ev, okul, cami ve iş yerini saldırılarıyla tahrip etti ya da kullanılamaz hale getirdi.

şırnak

Evi yıkılan vatandaşlara kira yardımı

Evi terör olaylarında yıkılan vatandaşlara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce belirlenen şartlar uyarınca yeni evleri teslim edilene kadar her ay 560 lira kira yardımı yapılacak.

Kentte eşyaları zarar gören her vatandaşa da 5 bin liradan az olmamak şartıyla zarar gören eşyasının bedeli ödenecek.

5 bin terör mağduruna istihdam imkanı

Devlet tarafından terör mağdurlarına istihdam imkanı da sağlanıyor.

Cizre'de 2 bin, Silopi'de bin 250, İdil'de 750 terör mağduru Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında işe başlarken, Şırnak merkezde de bin terör mağduruna istihdam olanağı sunulacak.

Böylece Şırnak'ta 5 bin terör mağduru istihdam edilmiş olacak

Altyapı ve kanalizasyon şebekesi yenilenecek

Şırnak Valisi Ali İhsan Su, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şırnak merkezde, terör örgütünün kazdığı çukur ve kurduğu barikatlara tuzakladığı el yapımı patlayıcıları infilak ettirmesi nedeniyle büyük ölçüde zarar gören alt yapı ve kanalizasyon şebekesinin yeniden yapılacağını, ilçelerde ise altyapı çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

"Şırnak'ta terör olayları nedeniyle zarar gören alt ve üst yapının hepsini sıfırdan yapacağız." diyen Su, "Terör örgütü vatandaşın evinin kapısına, mutfağına, yatak odasına, lambasının içine, buzdolabına, kanepesine, ibadet ettiği camisine hatta okuduğu Kur'an-ı Kerimin içine bile bomba döşedi." ifadesini kullandı.

2 bin 44 ev ve 3 okul yıkıldı, 5 cami yıkılacak

Şehir merkezinde ağır hasar gören 3 okul ile Şırnak Öğretmenevinin yıkıldığını belirten Su, zarar gören 8 okulun ise onarımının yapıldığını aktardı.

Su, ağır hasarlı olan 5 cami için yıkım kararı alındığına işaret ederek, 10 caminin onarım ve güçlendirme çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Operasyonun sona ermesinin ardından devam eden sokağa çıkma yasağı süresince 14 bin 727 evde yapılan çalışmalarda ağır hasarlı olduğu tespit edilen 2 bin 44 evle ilgili yıkım kararı alındığını anlatan Su, Şırnak'ta sokağa çıkma yasağının 14 Kasım Pazartesi günü kısmi olarak kaldırılacağını anımsattı.

Konutlar bir yıl içinde teslim edilecek

Vali Su, terör mağdurları için inşası süren konutlara ilişkin şunları kaydetti:

"Silopi'de yapımına başlanan 96 konut gelecek yıl nisan ayında tamamlanacak. 280 dönüm arazi üzerine yapılacak 526 konut ihale aşamasında. Cizre'de Konak Mahallesi'ndeki yıkılan alanda 750 konutun inşası başladı. Ek olarak 2 bin 500 konut daha rezerv alanında ihale aşamasında. Bu konutlar bir yıl içinde bitirilecek. İdil'de de Turgut Özal Mahallesi'nde tek katlı ve bahçeli 344 konut inşa ediliyor. Bu konutlar da nisan ayında teslim edilecek ayrıca da 510 dönüm arazi üzerinde 300 konut daha yapılacak. Şırnak merkezdeki Gazi Caddesi'nde 960 konut yapılıyor. Diğer mahallelerde ise 5 bin konut yapılacak. Kentte 6 bine yakın konut bir yıl içinde hak sahiplerine teslim edilecek."

Şırnak'ta bin kişiye iş imkanı

Cizre'de 2 bin, Silopi'de bin 250, İdil'de 750 terör mağdurunun İŞKUR'un Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında işe alındığını belirten Su, Şırnak'ta da bu kapsamda bin kişinin istihdam edileceğini söyledi.

Şırnak Şırnakta terör