sinop-nukleer-santrali

Sinop Nükleer Santrali, Mitsubishi'nin prestij projesi olacak!

Genel Uğurcan Tokay 12.11.2016
Japon Mitsubishi, Sinop Nükleer Santrali projesine büyük önem veriyor. Firma, dev yatırıma prestij projesi gözüyle bakıyor.
Japon şirketi Mitsubishi Heavy Industries'in (MHI) Yönetim Kurulu Başkanı Shunichi Miyanaga, Japon ve Fransız iş birliğiyle yapılacak Sinop Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) inşa tarihinin birkaç ay içinde belirlenebileceğini belirterek, "Sinop NGS sadece Türkiye için değil, bizim için de güncellenmiş ve en güvenli teknolojiyle geliştirdiğimiz reaktörümüzü tanıtmak açısından çok önemi olacak. Bu bir prestij projesi." dedi.

Miyanaga, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sinop'taki nükleer santralde MHI ve Fransız Areva şirketi tarafından geliştirilen ATMEA-1 reaktörünün kullanılacağını söyledi.

Sinop'un İnceburun bölgesinde kurulacak nükleer santral için fizibilite ve temel mühendislik çalışmalarının başladığını dile getiren Miyanaga, "Santralin inşa tarihi birkaç ay içinde belirlenebilir. Sinop NGS'yi inşa etmek, Türk ekonomisi ve halkına olan güvenimizi göstermek için iyi bir fırsattır. Bunun yanında Sinop NGS sadece Türkiye için değil, bizim için de güncellenmiş ve en güvenli teknolojiyle geliştirdiğimiz reaktörümüzü tanıtmak açısından çok önemi olacak. Bu bir prestij projesi." ifadesini kullandı.

Miyanaga, santralin elektrik üretimine geçmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koyduğu 2023 hedefine ulaşmak için büyük çaba gösterdiklerini belirterek, projede değerlendirilmesi gereken konular olduğunu, karşılıklı iş birliğiyle bütün sıkıntıların üstesinden gelinebileceğini kaydetti.

Japon Uluslararası İşbirliği Bankası'nın, (JBIC) projeye uzun dönemli kredi sağladığını aktaran Miyanaga, banka kredisinin yanı sıra MHI'nın da projeye yatırım yaptığını anımsattı.

Miyanaga, şirket olarak Türkiye ve Japonya'da nükleer enerji alanında çalışacak personele eğitim vermeyi planladıklarını, nükleer santral inşaatında karşılıklı tecrübe paylaşımının önemli olduğunu söyledi.

Türkiye'nin ikinci nükleer santrali Sinop NGS, 4 bin 480 megavat kapasiteye sahip olacak. Santralin ilk reaktörünün 2023 yılında devreye girmesi planlanıyor. Üçüncü nükleer santral için ise teknik ve coğrafi bölge çalışmaları devam ediyor.

sinop nükleer santrali mitsubishi