singapur, Changi Havalimanı, şelale, havaalanı

Singapur Changi Havaalanı’na şelale yapacaklar

Genel Merve N. Güreş 22.06.2015
Dünyanın en iyi havalimanı olan Singapur Changi Havalimanı’na inanılmaz proje. Yeni yapılacak terminalde bir orman ve dev bir şelale bulunacak.
Dünyanın en büyük ve en yoğun havaalanlarından biri olan Singapur'daki Changi Havalimanı'na ‘Jewel' isimli akıl almaz bir proje yapılıyor. İçinde yüzme havuzu, çocuk eğlence parkları bulunan havalimanına doğal bir yaşam alanı kurulacak. 726 milyon sterline mal olacak Terminal 4'de neredeyse bir orman kadar yeşil alan ve dev bir şelale yer alacak. 82 milyon yolcu kapasitesine ulaşmayı hedefleyen yetkililer ilerleyen yıllarda 5. terminali de açarak bu sayıyı 130 milyona çıkarmak istiyor. Güneydoğu Asya'nın en önemli havayolu aktarma merkezlerinden olan Changi'nin ortasına yerleştirilecek kubbede yolculara inanılmaz anlar yaşatılacak. Bitki ve ağaçların su ihtiyacının karşılanması için kubbeden yağmur yağdırılacak.

1.4 milyon metrekarelik alanda ayrıca bir AVM, otel ve eğlence parkları yapılacak.  2018'de tamamlanması planlanan proje 5 katı yerin altında olmakla birlikte tam 10 kat olacak.  

Changi Havaalanı'ndaki mevcut 3 terminalde şu anda 25 çeşit sarmaşık bitkiyle kaplı 5 katlı bir dikey bahçe, çatı katında yer alan bir yüzme havuzu, şelale, 4 adet sinema, dünyanın en büyük hareket eden heykeli (Kinetik Yağmur) ve kelebek bahçesi bulunuyor.

emlaktasondakika.com

 

singapur Changi Havalimanı şelale havaalanı