sicilyanın sambuca kasabası

Sicilya'nın Sambuca kasabasında 8 liraya ev satılacak

Genel 29.03.2019 16:13

Azalan nüfus nedeniyle zor günler yaşayan Sambuca'da nüfus artışı için Türk Lirası karşılığıyla 8 liraya ev satılacak.

Sicilya, Akdeniz'in en büyük adası olma özelliği taşıyor. Ortaçağ mimarisinin en güzel örneklerinden bazılarına rastlayabileceğiniz Sicilya son yıllarda göç ve yaşlanan nüfus nedeniyle, sorunlar yaşamaya başladı. Adadaki Sambuca kasabası da bu yerlerden biri. Azalan nüfus nedeniyle zor günler yaşayan Sambuca'da nüfus artışı için Türk Lirası karşılığıyla 8 liraya ev satılacak.

1 pounda satılık ev!

İtalya'nın güneyindeki Sicilya adasında bulunan Sambuca'da yetkililer, göçler nedeniyle nüfusu azalan kasabayı hareketlendirmek için adım attı. Göçler nedeniyle bakımsız kalan evleri canlandırmak için yetkililer teşvik programı başlattı. Buna göre Sambuca'daki boş evler 1 pounda satışa çıktı.

Tek bir şart var!

Sambuca Belediyesi'nin 1 pounda ev satmak için tek bir şartı var. Alınacak olan ev için en az 15 bin pound yani yaklaşık 105 bin lira yatırım yapmak. Bu bütçeyi alacağı eve yatırdığını ispatlayan herkese satış gerçekleşecek.

Ortaçağ kasabası Sambuca

Akdeniz'in en büyük adası olan Sicilya'da bulunan Sambuca tipik bir İtalyan kasabası. Akdenizli bir ruha sahip olan Sambuca, Ortaçağ'dan kalma taş yapılarıyla dikkat çekiyor.

Dar sokaklarıyla ünlü

Akdeniz'i iliklerinize kadar hissedebileceğiniz Sambuca, dar sokakları, meşhur domatesleri ve iklimiyle öne çıkıyor. Bisikletin yaygın olarak kullanıldığı Sambuca, güney İtalya'da bu tip bir teşviği başlatan ilk yer değil. Daha önce Sardinya adasındaki Ollolai kasabası da benzer bir adım atmıştı.

Göçler nedeniyle kasabalar zor durumda

İtalya'daki ekonomik koşullar özellikle genç nüfusun kuzeydeki büyük kentlere göçünü hızlandırdı. Nüfus artış hızının da azalmasıyla birlikte Güney İtalya'da son dönemde üretimde ve ekonomide yavaşlama görülmekte.