YATAY ŞEHİRLEŞME

Sektör temsilcileri yatay şehirleşme için harekete geçti

Genel Emine Pile 18.04.2016
Hükümetin üzerinde çalıştığı ‘yatay şehirleşme’ hareketine devletin zirvesinden gelen açıklamalar, sektör temsilcilerini de harekete geçirdi.
‘Modern şehir' kurgusunun olmazsa olmazı olarak benimsenen gökdelenler, kentlerin tarihi görünümlerinde ciddi deformasyonlara neden olunca, hükümet de yatay şehirleşme konusunda çalışmalara başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da “Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı”nda söylediği “Alan itibarıyla sınırlı olduğumuz yerlerde dikey mimari kullanılabilir. Ama sıkıntı olmayan yerlerde bizim özgün, yatay mimarimizi kullanmamız lazım” sözleriyle destek verdiği harekete gayrimenkul profesyonellerinden ‘Biz hazırız' karşılığı geldi.

YÜZYILIN PROJESİ

Başta Ankara olmak üzere çok sayıda kentte doğru arsa çözümlemeleri ile yeni yerleşim yerlerinin ortaya çıkmasını sağlayan Onursal Gayrimenkul Geliştirme AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, ‘yüzyılın projesi' olarak tanımladığı yatay şehirleşme hamlesine yönelik tüm çalışmaları yürekten desteklediklerini belirtti.
Türkiye'nin kendine özgü mimarisinin yatay şehirleşme için çok uygun olduğunu vurgulayan Öngün, şunları söyledi:

“Özellikle 1990'lı yıllar sonrası artan dikey yapılaşma, kentlerin görünümlerini iyiden iyiye değiştirdi. Büyükşehirler başta olmak üzere ülkenin çok sayıda kenti metrelerce yükseklikteki konut ve iş merkezlerinin inşa edilmesi, şehir siluetlerinin yenilenmesini sağladı. Ancak Türk insanı yüksek katları benimseyemedi. Bu durum kentlerdeki tarihi görünümlerin de arka planda kalmasına neden oldu. Ama artık Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı'nın attığı adımlar sayesinde bu durum tersine dönmeye başlayacak. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın da gönlünden geçen ‘yatay şehirleşme' hareketi konusunda Onursal Gayrimenkul ve şahsım adına, elimizden geleni yapma konusunda hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Türkiye'nin tarihi dokusunun gelecek nesillere doğru emanet edilmesine katkı sağlayacak yatay şehirleşme, kentlerimizin görünümlerinin de daha düzenli ve sağlıklı olmasına yardımcı olacak.”

YATAY ŞEHİRLEŞME onursal gayrimenkul onur öngün yüzyılın projesi kentsel dönüşüm