Kocaeli Sekapark-Otogar ihalesi

Sekapark-Otopark tramvay hattı ihalesi sonuçlandı!

Genel Emine Pile 30.05.2015
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kent trafiğini rahatlatmak için hayata geçirilen 7,2 km uzunluğundaki tramvay hattı ihalesi sonuçlandı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen tramvay hattı ihalesi sonuçlandı. Geçtiğimiz günlerde ihalesi yapılan 7,2 kilometre uzunluğundaki tramvay hattı için firmalar kıyasıya yarışmıştı. Tramvay hattı için 12 firmanın teklif verdiği ihalede, en yüksek teklif 172 milyon 660 bin TL ile Ray Mühendislik Müşavir İnşaat firması tarafından verilirken, en düşük teklif 111 milyon 142 bin 278 TL ile Adfa İnşaat ve Yörük Yapı Mühendislik'ten gemişti.

Komisyon değerlendirmesinden sonra açıklanan ihale sonucuna göre Gülermak Ağır Sanayi İnşaat'ın yüklenici firma olması kararlaştırıldı. 

Sekapark ile Otogar arasında 7,2 kilometre uzunluğunda bir güzergahta yapılacak proje için ihale komisyonu 113 milyon 990 bin TL teklif bildiren Gülermak Ağır Sanayi İnşaat'ın yüklenici firma olmasına karar verdi. 10 günlük itiraz süresi içerisinde karara itiraz edilmemesi halinde Gülermak projenin yüklenici firması olacak. 

Yapılacak sözleşmenin ardından yüklenici firmaya bir hafta içerisinde yer teslimi yapılacak. Firma yer tesliminin ardından tramvay hattının yapım çalışmalarına başlayacak.  

KENT TRAFİĞİNİ RAHATLATACAK 

Sürecin normal ilerlemesi halinde yaklaşık 20 gün içerisinde tramvay hattının çalışmalarına başlanacak. 7,2 km uzunluğundaki Tramvay Raylı Sistem Ana Hattı, toplam 11 adet istasyon ile yaklaşık 30.000 metrekarelik depo sahası, atölye binası ve bağlantı hattından oluşuyor. Tramvay günde 16 bin yolcu kapasitesi ile kent trafiğini rahatlatacak.

YOLCU TALEPLERİ KARŞILANACAK

Gerçekleştirilecek proje kapsamında kent merkezi ve yakın çevresinde bulunan konut alanları ile rekreasyon alanlarının yolcu taleplerinin karşılanması sağlanacak. Diğer toplu taşıma araçlarıyla entegre edilecek olan tramvay hattı, toplu taşıma araçlarının kent merkezi trafiğine olan etkilerinin azalmasına katkıda bulunacak.

Sekapark-Otogar tramvay ihalesi