hayalet mekan

Savaştan kalan 'Hayalet Mekanlar'a onarım gerekiyor!

Genel 15.04.2017 14:13

Saraybosna'da 1990'lı yıllarda savaşta büyük hasarlar alan olimpik tesisler, grafiti çizenlerin, turistlerin, bisikletçilerin uğrak yeri oldu.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, 1984 Kış Olimpiyatları için inşa edilen ancak 1990'lı yıllarda yaşanan savaşta büyük zarar gördükten sonra yalnızlığa terk edilen olimpik tesisler, eski günlerine dönmeyi bekliyor.


Aralarında o dönemde kış olimpiyatları için inşa edilen kızak pisti, atlama rampaları, kayak pistleri ve otellerin bulunduğu tesisler, adeta "hayalet mekanları" andırıyor.


Bugün daha çok grafiti çizen gençlerin, turistlerin ve bisiklet tutkunlarının ziyaret ettiği, maddi imkansızlıklar ve yetkililerin ilgisizliği nedeniyle yok olmaya terk edilen tesisler, onarılarak yeniden hizmete girmek için bekliyor.


1984 yılında, 49 ülkeden yüzlerce sporcuyu bir araya getiren kış olimpiyatlarının mirası olan bu tesislerde, savaşın acı hatırası kurşun izlerini ve tahribatı görmek bugün de mümkün.


Turistlerin "nostaljik mekanlar" olarak nitelendirdiği bu tesisler, bugün grafiti çizen gençler tarafından tuval olarak kullanıldığı gibi, bisiklet tutkunları da kızak pistinde eğlenmek için vakit geçiriyor.

Habertürk