üç boyutlu yaya geçidi

Sakin şehir Seferihisar'a salyangozlu yaya geçidi!

Genel Zeynep Karabağ 08.04.2015
İZMİR’in sakin şehir unvanlı Seferihisar ilçesinde, üç boyutlu yaya geçidi projesi hayata geçirildi.
Seferihisar Belediyesi, Sığacık 80. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu önüne Türkiye'de ilk olduğu belirtilen üç boyutlu yaya geçidi yaptı. Trafikte çocukların dikkatini çekerek bu sayede hem yaya geçidi kullanımını arttırmak hem de okul önlerinde kazaların yaşanmasını engellemek amacının güdüldüğü belirtildi. Projede, Seferihisar'ın üyesi olduğu "Yaşamın kolay olduğu kentlerin uluslararası ağı" Cittaslow'un logosu olan salyangoz figürü kullanıldı. 3D figürler yoldan geçen araçlar tarafından görülemezken, sadece yaya geçidini kullanan yayalar tarafından fark edilebiliyor.  

Sığacık 80. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu önündeki yaya geçidinde uygulanan 3D proje, sabah okula gelen öğrenciler için büyük bir sürpriz oldu. 3D figürleri beğenerek inceleyen öğrencilerin, yolun karşısına geçişlerinde yaya geçidini kullanmaları gözlerden kaçmadı. 

CHP'li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Okul önleri trafikte en hassas olunması gereken yollar. Çocuklar okula giderken arkadaşlarıyla büyük bir heyecanla her yerden karşıya geçebiliyor. Biz çocukların yaya geçidi kullanmalarını arttırmak hem de turistik açıdan çok önemli bir yer olan Sığacık ve Kale girişi öncesi Sakin Şehrin sevimli bir logosunu koyarak bir güzellik katmak istedik. Bu projeyi gerçekleştirmemizi sağlayan Hazal Yeşilçam ve İzmir Pans ekibine teşekkür ediyorum" dedi.

Seferihisar üç boyutlu yaya geçidi