Antalya plaj

Ruslar son dakikayı bekliyor!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 07.04.2015
TUROB'dan yapılan açıklamada, Rus tatilcilerin fiyat indirim beklentisiyle 'son dakika' karar verme eğiliminde oldukları belirtildi.
Rusya'daki ekonomik kriz sonrası Rus tatilcilerin fiyat indirim beklentisiyle "son dakika" karar vereceği, bu ülkeden Türkiye'ye gelen turist sayısının turizm sezonunda artma olasılığının yüksek olduğu bildirildi.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği'nden (TUROB) yapılan açıklamada, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde yaşanan ekonomik krizin Türkiye için turizmde risk oluşturmaya devam ettiği belirtildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, yılın ilk 2 ayında Rusya'dan gelen turist sayısının geçen yılın ilk 2 ayına göre yüzde 26 düşüşle 92 bine gerilediğini kaydedildiği açıklamada, Türkiye'ye geçen yıl yaklaşık 4,5 milyon turist gönderen bu ülkeden gelen turist sayısında mart ayında da gerileme eğiliminin sürdüğüne işaret edildi.

Rus tatilcilerin fiyat indirim beklentisiyle "son dakika" karar verme eğiliminde olduğu aktarılan açıklamada, TUROB tarafından MITT Moskova Fuarı sonrasında hazırlanan rapora da değinildi.

Açıklamada "Türkiye'nin turizm ve tatil denince Rusya'da akla ilk gelen ülke olması, fiyat-kalite dengesi, sektörün deneyimi, Avrupa pazarında olası talep daralması gibi nedenlerle, eylül ayından beri ertelenen talebin turizm sezonunda Türkiye'ye yönlenme olasılığı oldukça yüksek" ifadesi kullanıldı.

"Hizmet standardında gerileme kayıplara yol açar"

Pazarda faaliyet gösteren tur operatörlerinin otellerden sürekli indirim taleplerini yineledikleri vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Rusya pazarında 2015 ve 2016 yıllarında son dakika satışlarının sayıca artacağı, erken rezervasyonun ise indirim beklentisi içerisine sokulan müşteriler nedeniyle ancak pazarın canlanmasından sonra eski haline gelebileceği tahmin ediliyor. Fiyat-kalite dengesi sürdürülebilir turizm açısından büyük önem taşıyor. Fiyatların kırılması neticesi olarak hizmet standardında gerileme, orta ve uzun vadede telafisi mümkün olmayan kayıplara yol açabilecek. Bu nedenle, hükümetimiz de dahil olmak üzere tüm sektör paydaşları olarak gelen turistin sayısından çok nitelikli olmasına odaklanmamız, gerek ülke ekonomisi gerekse sürdürülebilir turizm açısından büyük önem taşımaktadır."

AA

TUROB Rus tatilciler tatil fiyat indirim