İspanyol Merdivenleri

Roma’nın İspanyol Merdivenleri yeniden açıldı

Genel Zeynep Karabağ 23.09.2016
İtalya’nın başkenti Roma’nın tarihi ve turistik mekanları arasında başı çeken İspanyol Merdivenleri, 11 aylık restorasyonun ardından yeniden açıldı.
İtalya'da moda devi markaların, dünyanın en çok turist çeken kenti olan Roma'daki tarihi ve turistik mekanları restore ettirip, açma geleneğine bugün bir yenisi daha eklendi. 

Mücevherat ve lüks eşya markası Bulgari'nin 1,5 milyon avro ile sponsor olduğu restorasyon çalışmaları, geçen ekim ayında başladı ve 11 ay aradan sonra önceki gün resmen tamamlandı. 

İtalya'nın başkenti Roma'nın tarihi ve turistik mekanları arasında başı çeken İspanyol Merdivenleri, 11 aylık restorasyonun ardından düzenlenen şovlarla açıldı.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=%c4%b0spanyol+Merdivenleri'>İspanyol Merdivenleri</a>

Romalı mimar Francesco de Sanctis tarafından 1723-1726 yılları arasında yapılan Trinita dei Monti kilisesinden İspanya Meydanı'na doğru inen tarihi basamaklar, restorasyon ve temizlik çalışmalarının ardından adeta yeniden parlamaya başladı. 

Çalışmaların tamamlanması sebebiyle yarınki açılış öncesi Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi, Bulgari markasının sahibi İtalyan iş adamı Nicola Bulgari, Bulgari CEO'su Jean-Christophe Babin, Roma Kültür İşleri Sorumlusu Luca Bergamo katılımıyla tarihi basamaklarda basın toplantısı düzenlendi. 

Basın toplantısında konuşan başkan Raggi, "Bugün, kent için, Romalılar için çok önemli bir gün. Hemşerilerimi temsilen burada olmaktan çok memnunum. Çalışmalar tamamlandı ve Trinita dei Monti merdivenleri yarın yeniden halka açılacak. Bulgari'ye ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi. 

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=%c4%b0spanyol+Merdivenleri'>İspanyol Merdivenleri</a>

Raggi, bu akşamki açılış şovunun belirli kişilere değil herkese açık olacağını belirtirken, Roma'nın her ilçesinden bir çift ve Rebbibia cezaevinden de 10 hükümlü olmak üzere toplam 30 özel misafirlerinin olacağını söyledi. 

Roma Belediye Başkanı, tarihi merdivenlerin zarar görmemesi için belediye ekiplerinin sürekli devriye gezeceğini, merdivenlere yönelik bir yasaklayıcı bir karar almak istemediklerini de sözlerine ekledi. 

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=%c4%b0spanyol+Merdivenleri'>İspanyol Merdivenleri</a>

Bulgari CEO'su Jean-Christophe Babin, Roma'nın kendileri için ayrı bir önem taşıdığını, "Bulgari, dünyanın en tanınmış markalarından biri, bu biraz da Roma'nın sayesinde. Bizim kreasyonlarımız her zaman Roma'dan ilham alıyor. Bu nedenle, Roma'ya bir şeyler kazandırmak istedik" diye konuştu. 

Roma'nın "Aşk çeşmesi" olarak bilinen dünyaca ünlü "Trevi Çeşmesi"nde geçen yıl kasım ayında süren tadilatını Fendi markası üstlenmişti. Fendi, 15 aylık restorasyon için 2 milyon 180 bin avro kaynak ayırmıştı. 

İtalyanların bir başka dünyaca ünlü ayakkabı ve çanta markası Tod's da 25 milyon avroya kentin simgesi olan tarihi arena Kolezyum'u restore ettiriyor. 

İspanyol Merdivenleri