rize çay çarşısı projesi

Rize'de dev Çay Çarşısı projesi!

Genel 01.08.2018 10:44

Çayı ile ünlü Rize'de, içerisinde dev bardak heykelinin de yer alacağı 'Çay Çarşısı' projesi için çalışmalara başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine gerçekleşen projenin maliyeti ise yaklaşık 10 milyon dolar olacak. RTB tarafından sahil dolgu alanında, 9520 metrekare alan üzerinde 'Çay Çarşısı' kurulması için proje hazırlandı. 4100 metrekare kapalı alana sahip olacak proje Karadeniz'in yöresel mimarisindeki yapılarıyla inşa edilecek çay evleri, çay tadım ve satış reyonları, sinema salonları, sergi alanları, restoranlar ve 'Çay Müzesi'nden oluşacak.

Dev bardak heykelinin de yer alacağı 'Çay Çarşısı'nın çevre düzenlemesinde, çay bahçesi konseptine uygun peyzaj düzenlemeleri yapılacak. Yaklaşık 10 milyon TL'ye mal olacak proje, 1.5 yılda tamamlanacak. Çayı ile ünlü Rize'de, içerisinde dev bardak heykelinin de yer alacağı 'Çay Çarşısı' kurulması için çalışma başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istediği belirtilen çarşı, yaklaşık 10 milyon liraya mal olacak.
ize Ticaret Borsası (RTB) tarafından 9520 metrekare alan üzerinde kurulacak olan çarşı, Karadeniz'in yöresel mimarisindeki yapılarıyla inşa edilecek çay evleri, tadım ve satış reyonları, sinema salonları, restoranlar ve 'Çay Müzesi'nden oluşacak.